R.E.M. – Kohoutek

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Když skupina R.E.M. nazpívala písničku Kohoutek, nebylo to snad tím, že by měli přehled o českém jazyce, nebo se snad dokonce zajímali o naši drůbež. Možná dokonce ani nevěděli, že je to české slovo, ale Kohoutek zazářil na nebi pro celý svět. Tedy zazářila, byla to totiž kometa objevená českým vědcem stejného jména.

    Luboš Kohoutek se narodil v Zábřehu na Moravě, vystudoval univerzity v Brně i Praze a v roce 1970 emigroval do Německa, kde se v Hamburku stal (a dodnes je) vysokoškolským profesorem. V roce 1973 pak objevil kometu, která získala díky tomu jeho jméno, což je okamžik, kdy se jeho práce protíná s příběhem kapely R.E.M.

    Ti totiž složili písničku o romantické lásce a jako symbol prchlivosti ji pojmenovali právě podle komety Kohoutek – „Zmizela jsi jak Kohoutek“ zpívá Michael Stipe v textu písničky o milované dívce, která mu utekla. R.E.M. Když se ho po letech zeptali, jakou měl pro skladbu inspiraci, odpověděl: „Upřímně nemám tušení. Myslím, že šlo o to, jak mohou být vztahy proměnné. V jednu chvíli jsou tu a vzápětí zmizí. Kohoutek je kometa, od které se čekalo, že bude stejně velká jako Haleyova, ale ona nakonec zmizela a nic moc z toho nebylo.“ 

    Skupina natočila písničku na své album Fables of the Reconstruction v roce 1985 (hlavním hitem desky byla ale tehdy Can‘t Get There from Here). Na singlu písnička Kohoutek nevyšla, takže se neměla šanci stát hitem, ale o tom, že ji R.E.M. mají i po letech rádi, svědčí fakt, že ji vybrali i na turné v roce 2009 a díky tomu ji zařadili i na své koncertní album Live At The Olympia (natočené v irském Dublinu).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...