Queen – Somebody To Love

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V roce 1975 vydala skupina Queen svůj sedmý a pravděpodobně dodnes nejvíce ceněný singl Bohemian Rhapsody, mnohovrstevnou skladbu plnou zvratů a různých melodických nápadů. Rok po vydání se rozhodli postup zopakovat a nabídnout opět barvitou skladbu plnou zvratů, hit Somebody To Love.

  Skupina a zejména Freddie Mercury se tehdy ponořili do gospelových vod, Mercury vymýšlel aranžmá plná na sebe vrstvených harmonií, aby docílil efektu sborového kánonu. Samotný Hospodin pronikl i do textu písně, dala by se tedy skutečně označit za gospel, byť poněkud netradiční, s rockovými kořeny.

  Autorem písně Somebody To Love byl právě Freddie Mercury, o hlasy v mohutném chorále se postarali pouze Freddie, Brian May a Roger Taylor, kteří své vokální party několikrát znásobili. „Somebody To Love vznikla pod vlivem Arethy Franklin,“ řekl nedlouho po vydání bubeník a zpěvák Roger Taylor. „Freddie je do toho úplně ponořený. Snažili jsme se držet zvuk v uvolněném gospelovém duchu, myslím, že je to nejvíc uvolněná skladba, jakou jsme zatím udělali.“

  Jde také o jednu z mála písní, kdy svůj hlas ke kapele na koncertech přidával i baskytarista John Deacon, zpravidla nezpívající. Queen k ní natočili videoklip – jednalo se o první singl z alba A Day At The Races. Snímek natáčeli ve studiích, kde album i píseň vznikaly (přidány byly ještě záběry z pozdějšího koncertu v Hyde Parku). Po vydání si deska vedla skvěle a zabodovala na #2 místě britského žebříčku, přičemž hitem se stala i v Americe, Nizozemí (#1), Irsku, Německu nebo Austrálii.

  Freddie Mercury údajně skladbu považoval za nejlepší z těch, které složil, ale skromně na ni právě proto nechtěl poukazovat. Kupříkladu, když se stala hitem a Mercury byl hostem vysílání svého blízkého přítele Kennyho Everetta v Capitol Radio, pouštěli všechny písně nové desky. Po odeznění Somebody To Love se u ní Freddie ani nechtěl zastavit. „Tuhle si už všichni koupili, tak co kdybychom si raději pustili něco dalšího?“

  Somebody To Love si k poctě Freddiemu zazpíval s Queen George Michael (1992), herečka Anne Hathaway ji interpretovala ve filmu Zakletá Ella. Další herečka Brittany Murphy písni propůjčila hlas v animovaném filmu Happy Feat.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...