Queen – Killer Queen

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina Queen patří k nejslavnějším skupinám 20. století, a nebýt předčasného odchodu Freddieho Mercuryho, bezesporu by k nim patřili dodnes (se vší úctou k oživené kapele, kterou vedou dnes Brian May a Roger Taylor). Dnes si připomeneme jejich druhý hit, píseň Killer Queen.

  Nejprve má slovo Freddie Mercury: „Je to o dívce z vyšší společnosti, co se prodává na objednávku. Chtěl jsem tím jen říct, že i holka z vyšších kruhů může být děvka. O ničem jiném to není, ačkoliv spousta lidí v tom chtěla vidět všelijaké jiné věci.

  Ona „vraždící královna“ z názvu písně je pak odkaz na francouzskou královnu Marii Antoinette, kterou Francouzi sťali gilotinou během Velké francouzské revoluce. V textu písně se připomíná výrokem, kterým neblaze proslula, když jí sdělili, že chudý lid nemá už žádný chléb, cynicky na to prý tehdy odpověděla: „ Tak ať jedí koláče.“ V písni je zhýčkaná amorální dívka připodobněna právě k Marii Antoinette.

  První dva singly Queen Keep Yourself Alive (1973) a Liar (1974) propadly, následující Seven Seas Of Rhye poprvé zabodovala v britské Top 10, ale právě Killer Queen byla tím singlem, který Queen vystřelil k mezinárodní slávě (vysoko bodovala v Británii, Americe, Holandsku, Německu, Irsku, Rakousku či Austrálii).

  Brian May v roce 2008 k písni řekl: „Je to skvělá popová deska a jedna z nejlepších písniček, co Freddie kdy napsal. Je krásně vystavěná a musím říct, že i kytarové sólo je jedno z těch, na které jsem dodnes hrdý.“

  Interpret: Queen
  Autoři: Freddie Mercury
  Rok vydání: 1974

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...