Queen – It’s A Hard Life

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V roce 1984 vydali Queen svůj čtyřiadvacátý hit s názvem I Want To Break Free a úspěšně s ním bodovali všude po světě. Vzápětí pro pětadvacátý singl vybrali z aktuálního alba skladbu It’s A Hard Life a opět s ní zasáhli do černého. Tentokrát se Freddie Mercury rozhodl vyzpívat skutečné pocity ze svých nešťastných vztahů s ženami i muži.

  Mezi fanoušky se obecně soudí, že jde o stylový návrat k raným nahrávkám Queen. Skupina píseň připravila pro album The Works v roce 1984, ale připomíná styl písní jako Play The Game nebo Save Me. Freddie se zde pokusil o upřímný popis vztahu dvou lidí, kteří žijí společně a dávají se jeden druhému po všech stránkách. Skladba začíná slovy: „Na svobodě mi nezáleží, není důvod žít se zlomeným srdcem.“ Jde o vysoký, velmi obtížný vokál, kterým si na sebe Mercury na koncertech upletl pořádný bič.

  Brian May: „Podle mého jde o jednu z nejkrásnějších písní, jakou kdy Freddie složil. Vycházela přímo z jeho srdce, a opravdu se v ní otevřel, strávil jsem s ním tehdy hodiny a hodiny, kdy jsme se to snažili dotvořit a vymáčknout z toho úplně všechno, co šlo. Je to skutečna jedna z jeho nejroztomilejších skladeb.“ A rozhodně na Hard Life slyšeli i fanoušci, singl bodoval v britské Top 10, hitem se stal i Holandsku, Irsku, Belgii nebo Německu. Pouze v Americe si nijak oslnivě nevedl, kde Queen – s výjimkou singlu Another One Bites The Dust – v té době výraznější úspěchy v Top 10 neměli.

  K písni skupina natočila videoklip často vysílaný stanicí MTV. Celý se odehrával v jediné místnosti a šlo o kombinaci operetního středověkého plesu, namíchaného zároveň s futuristickými motivy. Natáčení probíhalo v barvitých kostýmech za neuvěřitelného vedra, natáčelo se v Německu, kde Freddie právě pracoval na sólovém albu. Roli v něm dostala i tehdejší Freddieho partnerka, německá herečka Barbara Valentin. „Kostlivcová“ kytara, na kterou v klipu hraje Brian May, byla funkční a Maye stále přes tisíc liber. Celá paráda vyšla potom na více než 120 tisíc liber.

  Sama kapela však s klipem příliš spokojená nebyla. Už během natáčení Brian May se sklenicí piva v ruce prohodil k jednomu novináři: „Je to depresivní. Tohle s rock and rollem nemá nic společného, připadám si, jak kdybych hrál v komparsu pro film Ben Hur.“ Zároveň potvrdil, že téma písničky je vlastně aktuální i pro kapelu: „Být v kapele, to je jako manželství. Jsou tu krásné momenty, rozumíme si, funguje mezi námi perfektní energie. A pak jsou momenty, kdy bychom se navzájem pozabíjeli.“
  Bubeník a zpěvák Roger Taylor později řekl, že skladba It’s A Hard Life patří k jeho nejoblíbenějším z těch, které Freddie napsal, ale že doslova nenáviděl celý videoklip a lituje, že byl jeho součástí.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...