Queen, David Bowie – Under Pressure

 • Kategorie: Hudební knihovna

  80. léta přinesla celou řadu slavných duetů slavných hudebníků. Paul McCartney a Stevie Wonder udělali Ebony And Ivory, McCartney s Michaelem Jacksonem vzápětí hned několik písní, Diana Ross a Lionel Richie zpívali Endless Love, Dire Straits se Stingem Money For Nothing. Vše později vyvrcholilo v „superskupině“ slavných Traveling Wilburys. A třeba Queen se spojili s Davidem Bowiem v písni Under Pressure.

  Vzniklo to vlastně náhodou. Queen totiž nabídl Davidovi spolupráci na úplně jiné písni, Cool Cat, kvůli které Bowie do studia (ve švýcarském Montreux) přijel. Jenomže práce se nedařila a nikdo nebyl spokojený. A tak hudebníci začali jamovat a brzy se z toho rodila nová písnička. Brian May: „Bylo to těžké, představte si čtyři předčasně vyspělé chlapce a k tomu Davida, který nás v té předčasnosti ještě všechny převyšoval. David vymyslel většinu slov. Když se na ni dívám zpět, je to skvělá písnička, ale měla být jinak zmixovaná. Freddie a David vedli divokou bitvu o to, jak bude znít.

  Jelikož písnička vznikla z jamování, je autorsky připsaná celé skupině plus Bowiemu, ale baskytarista John Deacon později řekl, že hlavní zásluhy patří Freddiemu. Z pirátských nahrávek zase vyplývá, že se písnička odrazila od nápadu bubeníka Taylora, který už dříve složil podobnou skladbu s názvem Feel Like.

  Bowie k rozdělení nápadů řekl: „Písnička celá od základu vznikla, když jsem za nimi přijel do studia. Myslím, že jenom basový riff měl Freddie s ostatními vymyšlený, takže jsme na něj napasovali různé postupy akordů, aby to celé drželo pohromadě. Potom jsme Freddie a já každý vymyslel svou linku vysokých vokálů, takže to, co zpívá Freddie, vymyslel on, to co zpívám já, je můj nápad. Pak jsme se společně pustili do slov, nemůžu pořád věřit tomu, že to celé vzniklo během jednoho odpoledne. Docela výkon na to, jak je to celkem komplikovaná skladba.“

  K písničce, která se rychle propracovala na vrchol hitparády, vznikl vzápětí i televizní videoklip, ale protože bylo příliš problematické během probíhajících turné dostat na natáčení Queen i Bowieho, neobjevil se v něm nakonec nikdo z nich. Režisér David Mallet vytvořil kompilaci všemožných filmových záznamů od městské špičky po ukázky ze snímků z počátků německé či ruské kinematografie.

  Rapper Vanilla Ice v roce 1990 bez skrupulí použil dominantní basovou linku písně jako základ svého hitu Ice Ice Baby, aniž by Queen a Bowieho autorsky uvedl. Vyústilo to v úspěšnou žalobu, kterou na rappera skupina podala (Vanilla Ice později koupil práva na Under Pressure, aby peníze „dostal zpět“).

  Skupina Queen písničku hrála na svých koncertech, ale David Bowie ji poprvé živě zazpíval až na koncertě k poctě zesnulému Mercurymu, a to jako duet s Annie Lennox. Poté ji ale na koncerty zařazoval naopak velmi často.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...