Queen – Bohemian Rhapsody

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Nedávno se znovu začalo psát o plánech kapely Queen, která hledá nového frontmana pro chystané turné. Připomeneme si dnes hit, který napsal právě jejich slavný frontman Freddie Mercury – Bohemian Rhapsody.

  Bohemian Rhapsody je skutečným rockovým opusem a jednou z mála písní, která se dokázala dvakrát probojovat až na vrchol žebříčků. Queen prý často písničky skládali a upravovali až ve studiu, nicméně tuto přinesl Mercury už hotovou jako celek, podle jeho přátel ji průběžně piloval už od konce 60. let (pracovně jí prý dlouho říkal The Cowboy Song). Celá kapela na ní začala pracovat v srpnu roku 1975 a nahrávání jim zabralo tři týdny – údajně nazpívali až 180 stop na sebe navršených nahrávek hlasů Mercuryho, Maye a Taylora ve vokální části (studio mělo „pouze“ dvacetičtyřstopý  magnetofon, takže na sebe museli vršit celé celky už smíchaných vokálních stop). Bylo to do té doby vůbec nejnákladnější natáčení jedné singlové písničky. 

  Celá skladba má šest samostatných částí – úvodní předehru, baladickou část, Mayovo sólo na kytaru, operu, rockové finále a závěrečné outro. O textové části se často mluvilo, někdo v něm viděl faustovské téma, někdo parafrázi Cizince Alberta Camuse, sám Mercury ji označil jednoduše za písničku o vztazích mezi lidmi, Brian May později řekl, že jim Freddie nikdy neřekl, o čem vlastně text je, ale že je přesvědčený, že do něj vložil hodně svých tehdejších osobních pocitů, o kterých navenek nemluvil.

  Celý opus zabral šest minut, což pochopitelně vydavatelskou firmu odrazovalo od vydání na singlu, protože se bála, že se písnička nebude hrát v rádiích. Ihned po vydání se ale ukázaly všechny obavy marné, o Vánocích roku 1975 singl vystřelil na první místo žebříčku a nepustil tam nikoho jiného devět týdnů. A svůj triumf si na pět týdnů zopakoval ještě jednou v roce 1991, kdy vyšel na singlu znovu po Mercuryho smrti (je to jediná písnička, která se v Británii dvakrát dostala až na vrchol žebříčku v totožné verzi). V Americe také bodoval singl dvakrát, nejprve na 9. místě, podruhé na druhém. První místo získal např. také v Kanadě, Holandsku nebo na Novém Zélandu. Písničku navíc doprovázel jeden z tehdy nejnákladnějších videoklipů.

  Náročnou střední pasáž Bohemian Rhapsody bylo prakticky nemožné stejně zpívat na koncertech, což Queen řešili různě, buď část vynechávali a spojovali na tom místě s jinou písní, nebo se a capella část pouštěla z playbacku ze zhasnutého pódia. 

  Interpret: Queen
  Autoři: Freddie Mercury
  Rok vydání: 1975

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...