Queen – Another One Bites The Dust

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Před časem proběhl v Praze sraz fanoušků skupiny Queen, na který přijela dokonce i sestra Freddieho Mercuryho. Dnes se zastavíme u jednoho z jejich největších hitů, který poslali do světa na přelomu 70. a 80. let, a to nemalou měrou i díky Michaelu Jacksonovi.

  Another One Bites The Dust je často považovaná za jednu z nejhůře vysvětlitelných písniček Queen. Text je natolik plný jinotajů, až někoho napadlo, pustit si písničku pozpátku. Část kde Mercury zpívá název písně Another One Bites The Dust zněl potom trochu jako „Decide to smoke marijuana“, tedy výzva ke kouření marihuany. Možná se potom zdál text srozumitelnější, ale mnohem spíš šlo prostě o náhodu.

  Písničku (stejně jako třeba hit You’re My Best Friend) napsal baskytarista kapely John Deacon a prý ho inspiroval hit Good Times skupiny Chic. Deacon navíc nahrál sám i většinu nástrojů: sólovou i doprovodnou kytaru (Brian May hrál na harmonium), baskytaru, piano i perkuse. Původně mělo jít jen o albovou píseň (LP The Game), ačkoliv jim jeden z jejich bedňáků radil, aby ji dali na singl. To kapela zavrhla, ale když jim v zákulisí po jednom koncertě totéž poradil nadšený Michael Jackson, už tak učinili – a byl z toho rázem hit č. 1 v Americe, Kanadě, Španělsku, Argentině a dalších zemích. Písnička byla také nominovaná na cenu Grammy v oblasti nejlepší rockové písně (i když cenu nakonec nezískala).

  Freddie Mercury prý tuto skladbu na koncertech velmi rád zpíval (naopak Roger Taylor si s ní prý dlouho nebyl jistý). Brian May k tomu řekl: „Freddie tuhle písničku miloval, vždycky ji zpíval úplně na maximum možností, dával do ní všechno a chtěl z ní mít vrchol koncertu.“

  Později Another One Bites The Dust zněla i v reklamě na zvukovou aparaturu Aiwa. Měla být také ústřední melodií filmu Rocky III, ale když se protahovala právní stránka věci, sáhl Sylvester Stallone po písni Eye Of The Tiger kapely Survivor.

  Interpret: Queen
  Autoři: John Deacon
  Rok vydání: 1980

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...