Procol Harum – Homburg

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Bylo by velmi krátkozraké spojovat skupinu Procol Harum pouze s jejich největším hitem (A Whiter Shade Of Pale). Ačkoliv to byla kapela, od které se raději vyplatilo poslouchat jako celek celá alba než singlové hity, dnes si připomeneme právě hit Homburg.

    Homburg měl onen těžký úkol navázat na první a zásadní hit kapely. O skladbu se opět zasloužili dva hlavní skladatelé Procol Harum, a to zpěvák a pianista Gary Brooker a dvorní textař kapely Keith Reid (který aktivně na žádný nástroj se skupinou nehrál). Reid vsadil na podobnou náladu jako v předešlém případě, text Homburg má lehce surrealistický až snový nádech podpořený Brookerovým piánem a „hammondkami“ Matthewa Fishera. Brooker v rozhlasovém interview konstatoval, že text napsal Keith Reid a jen on jediný ví, co skutečně znamená. Dodal také, že si ale nemyslí, že by slova měla nějaký doslovný konkrétní význam, mají spíše vyvolat určitou náladu.

    Po vydání si singl vedl také výborně, i když nedosáhl takové reakce jako A Whiter Shade Of Pale. Nicméně v Británii se dostal do první pětky, vysoko bodoval i v Kanadě, Americe, Austrálii, Nizozemí nebo Jihoafrické republice.

    A co vlastně toto zvláštní slovo znamená? Souvisí s německým městem Bad Homburg, kde se už před staletími začaly vyrábět elegantní černé klobouky, jimž se podle města vzniku začalo říkat právě „homburg“. V Británii začaly být velmi populární na přelomu 19. a 20. století, kde je proslavil např. král Edward VII.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...