Procol Harum – A Salty Dog

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Britská kapela Procol Harum vyrostla z jednohitové kapely Paramounts a v roce 1967 se doslova znovuzrodila singlem A Whiter Shade Of Pale, který určil nový hudební směr jejich působení. Jedním z důstojných následovníků tohoto hitu byl o dva roky později vydaný hit A Salty Dog.

  A Salty Dog (Mořský vlk) bylo třetí album kapely, které Procol Harum natáčeli na jaře 1969 a v létě je představili světu. Singl s titulní písní se zároveň stal i dalším hitem kapely, který dodnes zaznívá na každém jejich koncertě. Zpěvák a pianista Gary Brooker dodává: „Některé písničky jsem zpíval už tisíckrát, pochopitelně, vždyť už to dělám čtyřicet let. Třeba A Salty Dog nebo A Whiter Shade Of Pale, ale pokaždé se do nich znovu ponořím, slova jsou tak zajímavá, že pokaždé, když je zpíváte, tak pokud je cítíte, můžete o nich přemýšlet vždycky trochu jinak.“

  Slova napsal dvorní textař kapely Keith Reid, který nehrál na žádný nástroj, ani nezpíval, ale textoval všechny vlastní písně kapely, zejména s Brookerem si v tomto směru maximálně rozuměli, čehož je A Salty Dog dobrým příkladem. Brooker tuto spolupráci s Reidem jednou přirovnal přímo k manželství a také řekl: „Zpravidla ty nejlepší kombinace vznikly úplně přirozeně. Když vezmeme A Salty Dog, měl jsem hudební nápad, akordový postup a základní rytmus. Myslím, že chvíli potom, co mě to napadlo, mi Keith poslal svůj hotový text a slova úplně přesně pasovala na tu hudbu, bylo to skutečně velmi velmi jednoduché.“

  Bubeník kapely B. J. Wilson byl zase prý u Brookera doma, když mu ji poprvé zahrál na piáno a zazpíval. Když dohrál, dojatý Wilson mu prý řekl, že je to nejkrásnější píseň, jakou kdy slyšel.

  A Salty Dog nakonec sice žebříčkově neměl takový ohlas jako A Whiter Shade OF Pale, ale dodnes patří k nejlepším a nejznámějším písním Procol Harum. Zazněl ve filmu Purple Haze (1983) a oživili ji např. Annie Lennox, Marc Almond nebo kapely Wall Street Crash a Transatlantic.

  A pro zajímavost – Salty Dog je také alkoholický koktejl z grepového džusu a vodky (s vrstvou soli po obvodu skleničky).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...