Primitives – Crash

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Britská skupina Primitives je tu označovaná za popovou, tu za indie, tu rockovou, dokonce s vlivy punku. Jenomže škatulkování ještě žádné skupině k ničemu neprospělo, důležité je, co předvádí na pódiu a na deskách. Vizitkou úspěšnosti Primitives je jednoznačně singl Crash.

  Úspěchy kapely Primitives jsou spojené s nahrávací společností RCA, u které vydali v roce 1988 své debutové album Lovely, a právě na něm najdeme hit Crash. Napsali jej členové skupiny kytarista Paul Court, baskytarista Steve Dullaghan a australská rodačka, zpěvačka skupiny přezdívaná Tracy Tracy. Singl okamžitě zabodoval, v Anglii vyskočil do první pětky a v americké hitparádě U.S. Modern Rock Tracks na #3.

  Písnička Crash de facto vyčlenila skupinu z označení indie (nezávislých) skupin a posunula je více do komerčního proudu. „Myslím si, že jsme udělali lepší písničky než Crash, ale ona nás šoupla do toho výsluní slávy,“ vzpomíná dnes zpěvačka Tracy. „Ale popravdě to byla Through The Flowers, která nás poprvé dostala do televize a rádií. A časopis Mojo zase od nás vybral Really Stupid, jako jednu z nejlepších indie nahrávek. To bylo skvělé, nakonec to vypadá, že jsme nebyli tak špatná skupina,“ směje se zpěvačka, která je díky svým blond vlasům často srovnávaná s Debbie Harry z Blondie.

  Paul Court doplňuje: „Napsali jsme ji velmi brzy, ale potom ji vyhodili z našeho repertoáru. Měli jsme až moc podobných písniček, tříakordovky ve stylu Ramones. Ale potom náš producent Paul Sampson řekl, že to je dobrá věc a tak jsme ji oživili.“ Na otázku, zda čekal takový úspěch, Paul odpověděl: „Myslím, že když jsme ji natočili, byla výjimečná. Měla všechny ty pěkné přísady, melodii, tři akordy. Vždycky jsem si uvnitř říkal, že je v tom něco výjimečného. Ale že bude tak úspěšná, to jsem neočekával.“ V jiném rozhovoru Paul ještě doplnil: „Když se z ní stal veliký hit, tak jsem si pomyslel: to je přesně ono, ten odrazový můstek, abychom mohli dělat jiné věci. Jiné věci už si ale pravděpodobně nikdo nepamatuje. Zatímco tohle je tak nějak nadčasové, není mnoho lidí, kteří dneska znají Primitives, ale tu písničku si pamatují pořád.“

  V roce 1995 vznikl ještě remix písně, který zazněl v úspěšné komedii Blbý a blbější. V Austrálii bodovala se stejnou písničkou v Top 10 zpěvačka Chloë (2005), v Británii zase zpěvák Matt Willis (2007), který ji nazpíval pro film Prázdniny pana Beana. Vznikly ale ještě více než dvě desítky dalších předělávek.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...