Police – Every Breath You Take

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Písnička, která bývá označovaná jako nejčastěji dezinterpretovaná v historii, je zároveň jednou z těch v historii pop music i nejznámějších. Hit skupiny Police Every Breath You Take není ani v nejmenším klasickým „love songem“.

  Skutečně to zní jako zamilovaná písnička, ale pokud vnímáte text pozorně, je tomu právě naopak, Sting ji napsal jako hořkou dohru svého vztahu s první manželkou Frances. Později k tomu řekl: „Je to opravdu zlobivá, přesněji přímo zlá písnička. Je to o žárlivosti, dozoru a majetnictví. (…) Na jednu stranu zní jako milá zamilovaná písnička s klasickou stavbou na mollových akordech, ale pod tím je skutečně nechutná postava, která zpívá o tom, že sleduje každý váš pohyb. Ta dvojznačnost mě baví. Viděl jsem to jednou zpívat Andyho Gibba s nějakou holkou v televizi a zpívali to opravdu velmi zamilovaně. Vůbec jim to nedošlo /směje se/. Pořád slyším ta zamilovaná slovíčka, která vůbec zamilovaná nejsou. Uch*ával jsem z toho smíchy.“

  K samotnému vzniku Sting řekl: „Vzbudil jsem se uprostřed noci a tu hlavní linku jsem měl v hlavě. Tak jsem si sedl k piánu a během půlhodinky byla hotová. Melodie sama je celkem průměrná, takový souhrn stovek dalších, ale slova jsou skutečně zajímavá. Zní to jako uklidňující milostná písnička, v tu chvíli jsem si ani neuvědomoval, jak zlá vlastně je. Podvědomě to bylo o Velkém bratrovi (pozn. narážka na TV pořad, kde je skupina lidí neustále pod dohledem kamer).

  Ačkoliv jde o největší hit Police (osm týdnů se držel na špici žebříčku), ve skupině to v době nahrávání už neklapalo. Ani tato písnička k lepší náladě nepřidala. Sting měl jasnou představu, jak ji chce udělat, a prakticky nedal šanci dalším členům skupiny do ní čímkoliv přispět. Zejména mezi jím a bubeníkem Stewartem Copelandem se prý situace už stávala velmi vyhrocenou. Producent Hugh Padgham později prozradil, že tehdy už ve studiu nedocházelo jen ke slovním hádkám, ale že přerostly i do fyzické potyčky. Album Synchronicity, na kterém Every Breath You Take najdeme, bylo také poslední deskou Police před jejich rozpadem.

  Singl měl skutečně mimořádný ohlas, dostal se do první desítky všech významnějších světových žebříčků, v mnoha státech byl hitem #1 (Velká Británie, USA, Kanada, Irsko, Jihoafrická republika…). Získal také dvě ceny Grammy za Nejlepší skladbu roku a Nejlepší výkon skupiny v oblasti popu (utekla mu ještě cena za Nahrávku roku). Cenu televizního kanálu MTV si odnesl i videoklip písně.

  Sting písničku zazpíval i v jednom díle slavného seriálu Ally McBealová a herec Robert Downey Jr. ji díky tomu posléze se Stingem natočil znovu jako duet. Zazněla i v řadě filmů, např. Nevěsta na útěku s Julií Roberts. Celí Police ji zahráli během svého uvedení do Rock and rollové Síně slávy v roce 2003. Every Breath You Take je také druhou vůbec nejhranější písničkou v éteru britských rádií (první je překvapivě Brown Eyed Girl od Vana Morrisona). Mnoho hudebníků hit převzalo do svého repertoáru, např.: Shadows, Madonna, UB40 nebo Gloria Gaynor. Hudební komik Weird Al Yankovic ji v rámci parodie nazpíval v roce 1984 dokonce v rytmu polky.

  Perličkou je, že Sting údajně napsal text písničky na Jamajce u stejného stolu, kde vznikly všechny knižní bondovky spisovatele Iana Fleminga.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...