Police – De Do Do Do, De Da Da Da

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Da Doo Ron Ron, Zip A Dee Doo Dah, Sha La La La Lee nebo Tutti Frutti… v letech 50. a 60. vznikalo mnoho písniček pojmenovaných pouze dle nonsensových slabik, zpravidla tvořících refrén písně. V letech osmdesátých se ke stejné metodě vrátili také Police se singlem, který zamotal jazyk nejednomu moderátorovi: De Do Do Do, De Da Da Da.

  Písnička obohatila nabídku vánočního trhu roku 1980, ale pro fanoušky už byla dobře známá, vyšla o čtyři měsíce dříve na třetím albu skupiny nazvaném Zenyatta Mondatta. Přesto vyskočila do první desítky v Americe i Británii.

  Jak písnička vznikala? Na to odpověděl její autor Sting už v roce 1981: „Nesnažíme se vytvářet nějaké vysoké umění, ale přesto si myslím, že i zábava je umění. Popravdě si myslím, že moje písničky jsou docela gramotné, chci říct, nejsou to nesmysly. Například De Do Do Do byla naprosto nepochopená. Její text, slova jsou o banalitě, o zneužívání slov. Jenže skoro všichni kritikové zjevně poslouchali jenom refrén, takže si řekli: Jasně, to je dětská říkačka.“

  Sting se v písni zamýšlí nad sílou slova a dochází k závěru, že právě v jednoduchosti je skrytá krása. A že si Sting, resp. Police písničky cenili, dokazuje fakt, že ji natočili i ve španělské a dokonce japonské verzi (obě jsou mezi sběrateli velmi vzácné a nejsou zařazované ani na oficiální komplety skupiny).
  A poklonu Stingovi za hit složila i folková legenda Joni Mitchell: „V Karibiku jsem na tu písničku tančila týdny. Víte, já jsem stará rock and rollová tanečnice, stopky a pauzy v té písničce, to je skutečně zábava,“ řekla Joni a dodala: „Jednou jsem s Jamesem Taylorem a Stingem povečeřela. A on o nás mluvil jako o svých obrovských idolech. Popravdě jsem ho díky tomu nakonec začala vnímat tak trochu jako svého syna.“

  Police natočili ještě remake písně v roce 1986 pro kompilaci The Singles, ale nakonec ji nepoužili. Nicméně později se tato verze dostala na jinou kompilaci s názvem The Classics.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...