Pink Floyd – On The Turning Away

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Na album A Momentary Lapse of Reason od kapely Pink Floyd se čekalo s velkým očekáváním. Navzdory snahám Rogera Waterse zastavit bývalé spoluhráče v užívání názvu skupiny se David Gilmour, Nick Mason a nakonec i klávesista Rick Wright rozhodli jako Pink Floyd pokračovat. A ke vzteku bývalého leadera skupiny jejich nové album aktuální Watersovo Radio K.A.O.S. doslova převálcovalo.

  Skupina se musela především dokázat vypořádat s problémem ztráty skvělého textaře, kterým Roger Waters byl. Gilmour byl ale sám více než schopný skladatel a také (přes velkou sebekritiku) obstojný textař. Pro novou desku napsal všech deset skladeb, byť s texty si mnohdy nechal pomoct. Slova pro baladu On The Turning Away mu napsal kamarád, hudebník Anthony Moore.

  Moore napsal text na stejné sociální téma, které měl oblíbené i Waters. Skladba je o odvracení pohledu od utrpení sociálně slabších jedinců. „On The Turning Away je o politické situaci ve světě,“ řekl Gilmour po vydání desky. „Máme tady všechny ty většinou pravicové konzervativce v parlamentu, které nezajímá nic jiného, než jejich vlastní prospěch.“

  Písničku nahrávali Pink Floyd na speciálním hausbótu Astoria, což byla loď Davida Gilmoura přestavěná na nahrávací studio. Vedle členů skupiny se natáčení skladby zúčastnili také bubeník Jim Keltner, baskytarista Tony Levin a na syntezátory vypomohl Jon Carin.

  Po mega úspěchu alba A Momentary Lapse of Reason vyjela skupina na turné a na něm vznikl i koncertní videozáznam Floydů hrající tuto skladbu, který se stal základem jejího oficiálního videoklipu. Režíroval jej Lawrence Jordan, který se přímo specializoval na hudební snímky, pracoval i s Billym Joelem či Mariah Carey.

  Ačkoliv hudba Pink Floyd se prodávala v albových formátech a singlový trh kapela na pár výjimek téměř ignorovala, tato skladba se stala hitem zejména v amerických rádiích. Díky tomu ji Pink Floyd zařazovali na své americké koncerty i v 90. letech, kdy byla nejednou kritiky označena za vrchol koncertu.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...