Pilot – January

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skotská kapela Pilot se do hudebních hitparád zapsala především dvěma slavnými singly: Magic a January. Dnes si v hudební knihovně představíme druhou jmenovanou píseň, která dobývala žebříčky v polovině 70. let.

  Základ skupiny Pilot vznikl v rané fázi kapely Bay City Rollers. Než se rozjela její slavná éra, hráli zde i baskytarista David Paton a klávesista Billy Lyall. Úspěchy se ale nedařily, a tak muzikanti rozjeli jiný projekt. Přizvali bubeníka Stuarta Toshe a multiinstrumentalistu Iana Bairnsona a založili rockověji laděné Pilot.  Hned první album s hitovým singlem Magic na ně velmi upozornilo, produkoval je slavný Alan Parsons (Beatles, Pink Floyd). Následující singl January byl ještě úspěšnější, a zabodoval dokonce v čele britského či australského žebříčku.

  January složil pro kapelu David Paton ve spolupráci s producentem Parsonsem. V textu písně se odrazily úspěchy, které skupina právě prožívala, nicméně text s názvem Leden neměl nic společného s ročním obdobím – v písni je to jméno dívky. Do čela britského žebříčku se ale nedostal v lednu, nýbrž první únorový den roku 1975.

  Payton: „Moje žena zrovna četla knihu, jejíž hrdinka se jmenovala January. Vyprávěla mi o tom a já napsal refrén písně pod tím dojmem. Naopak sloky byly o tom, jak jsem se cítil po úspěchu hitu Magic. A skutečně jsem to nenapsal v lednu, ale v říjnu,“ smál se Paton, když po letech vzpomínal na vznik písně. „Zrovna jsme natáčeli druhé album Second Flight, když se January dostala na první místo. Vůbec jsem o tom nevěděl, dokud jsem nepřijel do studia, kde mi všichni gratulovali.“

  V čele britského žebříčku byla píseň necelý měsíc, než ji vystřídal hit Make Me Smile (Come Up And See Me) od skupiny Steve Harley And Cockney Rebel.

  I po rozpadu Pilot se muzikantům dařilo. Všichni spolupracovali s Alanem Parsonsem v jeho vlastní skupině (Alan Parsons Project). Stuart Tosh hrál s 10cc nebo Camel, Ian Bairnson s Kate Bush. Jméno Davida Patona najdeme rovněž na deskách Kate Bush a Camel, ale hrál i s Eltonem Johnem nebo Rickem Wakemanem (Yes). Pouze homosexuálně zaměřený Billy Layall předčasně zemřel po nakažení virem HIV ve věku pouhých 36 let.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...