Phil Collins – I Don’t Care Anymore

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Phil Collins měl v 80. letech obrovské úspěchy jak s kapelou Genesis, tak jako sólový interpret, brzy navíc i jako herec. Ale jak už to tak někdy bývá, jak se mu dařilo v showbusinessu, tak se mu hroutil osobní život. Právě krach jeho prvního manželství s Kanaďankou Andreou Bertorelli se projevil v několika písních. Jednou z nich je i ostrá, až agresivně rozzlobená I Don’t Care Anymore (Je mi to úplně jedno).

  Phil Collins osobní písničku vydal po uvolněné cover verzi starého hitu Supremes You Can’t Hurry Love, se kterou bodoval v roce 1982. Obě byly součástí jeho mimořádně úspěšného sólového alba Hello, I Must Be Going!. Ovšem je pravdou, že nový osobními prožitky ovlivněný Philův hit neprávem zůstal ve stínu mezinárodního úspěchu předělávky Supremes.

  I Don’t Care Anymore od počátku zaujme důrazem na Philovy bicí a zejména na jeho vokál:
  Jako bych tu nebyl
  Tak ode mě táhni
  A nech mě bejt
  Mám mnohem lepší věci na práci
  Je mi to úplně jedno
  Slyšíš? Je mi to úplně jedno
  Je mi to úplně volný
  Posloucháš mě? Úplně volný!
  Úplně!

  Zpívá, či v postupně gradující písni stále více řve Phil Collins. Díky jeho zpěvu tak skladba připomíná skutečnou partnerskou hádku. Nikdo nepochybuje, že Phil se opravdu zbavoval svých pocitů k bývalé ženě, která jej opustila poté, co si začala románek s malířem jejich bytu. Slova byla pravděpodobně z velké části improvizovaná: „Musím vám vysvětlit, jak skládám texty písní,“ řekl Collins v rozhovoru s novináři na styl svého psaní: „Tak asi sedmdesát až osmdesát procent slov, která jsem složil, rovnou zpívám. Nepíšu si je na papír. Mám představu nějaké sloky nebo třeba refrénu, potom jdu k mikrofonu a zpívám podle citu.“

  Skladba zazněla v seriálu Miami Vice v epizodě, pro kterou hudbu vytvářel český rodák Jan Hammer. Ten se potom písní inspiroval natolik, že celý díl seriálu hudebně opatřil parafrázemi základního motivu. I Don’t Care Anymore zazněla také v několika filmech nebo videohrách (Grand Theft Auto V). Collins k ní natočil i emotivní videoklip připomínající vystoupení skupiny na koncertním pódiu. Vystupuje v něm celá tehdejší Collinsova skupina, ačkoliv nahrávku pořídili pouze ve dvou. Phill obstaral kromě zpěvu klávesy, bicí a basu, na kytaru hraje Daryl Stuermer.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...