Petr Novák – Já budu chodit po špičkách

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Poprvé se dneska v hudební knihovně zastavíme také u české písně, kterou bude jedna z prvních autorských big beatových písniček u nás – Já budu chodit po špičkách, kterou Petr Novák nahrál během své kariéry hned třikrát.


  Petr Novák v době nahrání Já budu chodit po špičkách

  Petr Novák napsal Já budu chodit po špičkách na text svého kamaráda z dětství Iva Plicky, poprvé ji natočil ještě zcela amatérsky jen doma na magnetofon se svojí kapelou George And Beatovens (pojmenovanou podle vzoru tehdy úspěšné liverpoolské kapely Gerry And The Pacemakers). Nahrávku tak poslal do rozhlasového pořadu Houpačka, který dělali manželé Černí, a amatérská nahrávka se poprvé stala hitem (stejně jako vzápětí další píseň Povídej). 

  Nicméně Beatovens se poté rozpadli a Petr Novák "dostal lano" od tehdy již mnohem profesionálnějšího Flamenga, ačkoliv se o post zpěváka střídal nejprve s Viktorem Sodomou a posléze s Karlem Kahovcem. Nicméně právě zde natočil znovu Já budu chodit po špičkách, tentokrát už ve studiích pro vydání na singlu Supraphonu, čímž vznikla ona nejslavnější verze této písně.

  Později v 80. letech, když Novákova kariéra začala usínat, přezpíval své hity s obnovenými George And Beatovens (z cenzurních důvodů tehdy označovaných jen jako G&B) pro album vydané Pantonem a znovu nechyběla ani Já budu chodit po špičkách. Ačkoliv nové nahrávce chyběla bezprostřednost 60. let, díky snazší dostupnosti této verze řada rozhlasových stanic dodnes pouští tuto přehrávku.

  Já budu chodit po špičkách později zpívala i řada dalších zpěváků, např. do filmu Rebelové ji přezpíval Bohuš Matuš, do svého repertoáru ji zařadili také finalista soutěže X-Factor Ondřej Ruml nebo muzikálová hvězda Zbyněk Fric.

  Interpret: Petr Novák (kapela Flamengo)
  Autoři: Petr Novák / Ivo Plicka
  Rok vydání: 1967

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...