Peter Sarstedt – Where Do You Go To (My Lovely)

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Tři bratři a každý z nich vydal v Británii svůj vlastní hit. Kdepak, nemluvíme o rodině Gibbových a Bee Gees, ale o rodině bratrů Sarstedtových, z nichž nás dnes bude zajímat ten „prostřední“ Peter. A konkrétně jeho valčíkový hitparádový trhák Where Do You Go To (My Lovely).

  Peter se v 60. letech pohyboval na folkové scéně a jednoho dne se rozhodl, že napíše něco delšího než klasicky tříminutovou písničku na singl. „Chtěl jsem udělat něco dlouhého, pořádně natáhlý kousek,“ vyprávěl později. „Hrál jsem koncerty na univerzitách a ve folkových klubech. Al Stewart tehdy zpíval snad půlhodinovou písničku, Bob Dylan udělal Sad Eyed Lady of the Lowlands, která zabírala celou stranu desky. Where Do You Go To (My Lovely) byl můj první pokus o překonání tří minut na píseň. A bylo to náramně jednoduché, stačilo vědět, co chci říct.“

  Nahrávací společnost ovšem tak nadšená nebyla. „Řekli mi, že to nemá žádné bicí, je to moc dlouhé a jsou tam jen tři nástroje,“ vzpomínal Sarstedt. Nicméně nakonec společnost přesvědčil a téměř pětiminutový valčík vyšel jako singl. Manažeři firmy rozhodně nelitovali, píseň šest týdnů vedla žebříček (na #1 bodovala ve čtrnácti zemích) a navrch dostala prestižní cenu Ivor Novello Award za nejlepší skladbu roku (spolu s Bowieho Space Oddity). Snad jen legendární progresivní DJ John Peel prohlásil v rozhovoru pro časopis NME, že je to pro něj osobně vůbec ta nejhorší skladba, jakou kdy slyšel.

  Text písničky je o dívce Marie-Claire z italské Neapole, která se postupně vypracuje mezi nejvyšší společenskou smetánku. Dlouho se spekulovalo, že si Sarstedt vzal jako námět příběh herečky Sophie Loren, nicméně sám zpěvák to popřel. V textu písničky zmíní také osobnosti jako herečku Marlene Dietrich, výtvarníka Pabla Picassa, francouzského zpěváka Sacha Distela nebo kapelu Rolling Stones. Where Do You Go To (My Lovely) později zazněla i v řadě filmů, např. v komediích Wese Andersona Hotel Chevalier a Darjeeling Limited. U nás je také velmi známá předávka písně v podání Václava Neckáře.

  Starším bratrem Petera je v 60. letech úspěšný zpěvák vystupující pod pseudonymem Eden Kane, mladším potom Clive Sarstedt. Všichni bratři jsou Britové, ale narodili se v Indii.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...