Peter & Gordon – A World Without Love

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Když John Lennon s Paulem McCartneym zjistili, jak dobře se jim spolupracuje, otevřeli se skladatelské hráze, které vyplavily stovky písniček. Většinu z těch raných voda vzala a zmizely, některé natočili na desky Beatles a některé rozdávali kamarádům. Do té poslední kategorie patří A World Without Love.

  Dvojice Peter And Gordon měla takříkajíc beatlesovskou protekci. Důvod byl na místě: Jane Asher, Peterova sestra, byla dívkou a posléze snoubenkou McCartneyho. Díky tomu se Peter s Paulem dobře znali, v Londýně dokonce u Asherových Paul bydlel a sdílel s Peterem společné patro. Nabízelo se, aby dvojici slavnější Paul s rozjezdem kariéry trochu vypomohl. A World Without Love sice nejprve nabídl Billymu J. Kramerovi, ale ten ji odmítl a tak to zkusil Paul u Petera & Gordona.

  Peter Asher: „Paul nám ji přehrál v nějakou chvilku, jen tak mimochodem, ani ji neměl celou hotovou, chyběla ještě střední část. S Gordonem jsme tehdy zpívali v londýnských klubech a získali jsme smlouvu s EMI, kteří nás považovali za anglickou obdobu Kingston Tria nebo Peter, Paul and Mary. Dělali jsme americké folkové písničky jako Těch tisíc mil a oni od nás chtěli něco takového i na singl. Dohodl se termín prvního nahrávání, ale já šel za Paulem a zeptal se ho, jestli je pořád k mání ta písnička, co nám hrál…“

  A World Without Love ve skutečnosti není výsledkem spolupráce Lennon-McCartney, napsal ji sám Paul asi ve svých šestnácti, tedy ještě několik let před vypuknutím beatlemánie. Navrhl ji sice i do repertoáru Beatles, ale Lennonovi přišel text příliš hloupý. John: „Myslím, že to bylo něco z minulosti, že to napsal ještě před Beatles. Mělo to ten verš ‚prosím, hoď mě pod zámek‘, který jsme pak začali používat jako termín pro všechen odpad…“ I Paul později vzpomínal, že tento verš písničku pro Beatles vyloučil: „Ten legrační první verš Johna vždycky odrovnal: ‚Prosím, hoď mě pod zámek‘. A hotovo, konec písničky.“

  Jenomže legrační verš hit nezabije. Písnička v podání dvojice Peter And Gordon jako jejich vůbec první singl vyletěla do čela britského žebříčku a později vybojovala #1 také v nejsledovanějších amerických žebříčcích Billboard a Cash Box. Je to jedna z vůbec nejúspěšnějších písní, kterou Beatles složili, ale sami nenatočili. Kromě dvojice Peter And Gordon ji nazpívali i Supremes, Bobby Rydell nebo Del Shannon. Existuje také záznam demo verze hrané Paulem McCartneym (bez ostatních Beatles), který dal Peteru Asherovi.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...