Peter Gabriel – Sledgehammer

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Peter Gabriel byl nejdříve pěveckou hvězdou skupiny Genesis, ale i po odchodu z jejich středu se bez problémů prosadil jako sólový zpěvák. Dodnes je každé jeho album zárukou zajímavé originální muziky. Připomeneme si jeho pravděpodobně vůbec největší sólový hit Sledgehammer.

  Sledgehammer neboli perlík, palice, to byla písnička, kterou se chtěl Gabriel vrátit k idolům svého dětství, k soulovým zpěvákům kalibru Otise Reddinga, kterého obdivoval především. Právě proto v písni slyšíme typickou dechovou sekci jak ze soulového hitu šedesátých let (zlí jazykové mu ale vyčítali, že se snaží kopírovat styl svého někdejšího spoluhráče z Genesis Phila Collinse, který dechy tehdy hodně používal).

  Samotný text písničky byl pak plný sexuálních narážek, čímž se Gabriel nijak zvlášť netajil: „Občas sex bourá bariéry, když selžou ostatní formy komunikace.“ Tak komentoval text písně inspirovaný mimo jiné i německým filosofem Friedrichem Nietzschem. Časopis Time tehdy konstatoval, že Peter vtipně převedl ze všech stran sílící sexuální agresivitu do odlehčené komedie.

  Animátor Nick Park a režisér Stephen Johnson Gabrielovi k písničce udělali originální videoklip, který se stal velikým hitem sám o sobě na čerstvé hudební stanici MTV. Na předávání cen samotné stanice získal tehdy deset nominací v různých kategoriích a devět z nich i vyhrál (tento kanál jej později označil za čtvrtý nejlepší videoklip své historie). Drží také prim vůbec nejčastěji vysílaného klipu na MTV.

  Kuriózní bylo, že se Gabriel s deskou utkal se svou starou kapelou i v žebříčcích. Genesis totiž v době vydání singlu vyletěli na vrchol žebříčků s hitem Invisible Touch. V červnu 1986 je ale Sledgehammer z prvního místa sesadila a na čtyři týdny vrchol držela pro sebe. Singl posléze získal i tři nominace na Grammy (Píseň roku, Nahrávka roku a Nejlepší mužský pěvecký výkon v oblasti rocku).

  Zajímavostí je, že mezi hudebníky, se kterými Gabriel hit natočil, nechybí zpěvačka P. P. Arnold, kterou jsme si nedávno v hudební knihovně připomínali s písní The First Cut Is The Deepest.

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...