Peter Gabriel – Big Time

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Rok 1986 byl pro zpěváka Petera Gabriela extrémně úspěšný. Jeho album So (Takže) trhalo rekordy prodejnosti a doslova vysypalo do celého světa hity v podobě písní jako Sledgehammer, In Your Eyes, duet s Kate Bush Don’t Give Up anebo skladbu, která nás dnes bude v hudební knihovně zajímat – Big Time.

  Sám autor písničku popsal velmi stručně jedinou větou: „Big Time je satirický příběh o základní lidské potřebě – úspěchu.“ Gabriel, podpořený velkým úspěchem videa k písni Sledgehammer, natočil k Big Time obdobný, umělecky laděný klip, který se velmi často vysílal na MTV. Popularita písně šla tak daleko, že ji zakoupila americká Wrestlemania, nejznámější americká akce pseudosportu zvaného wrestling. V roce 2012 už prezentovala i skutečnou sportovní událost: do reklamy si ji koupila americká basketbalová liga NBA.

  Perličkou je, že na bicí na nahrávce hraje Stewart Copeland, tehdy ještě regulérní člen skupiny Police. Gabrielův bubeník Jerry Marotta ovšem v Big Time hraje také. A aby zdůraznili zvuk baskytary Tonyho Levina, vymysleli si trik: „Když jsme tu písničku natáčeli v Anglii, napadlo mě, že by bylo fajn, kdyby bubeník hrál na basu paličkami,“ vzpomínal baskytarista Levin. „Takže já jsem levou rukou mačkal struny a on hrál. Ne, že by to nikoho předtím nenapadlo, ale nedělalo se to. Asi o rok později jsem se tak snažil hrát i na koncertě, jednou paličkou na basu. Šlo to, ale nebylo to ono, zkrátka to nikoho neohromilo. Až ke mně jednou na zvukovce Peter přišel a povídá, proč to nezkusím dvěma paličkami. Byl to úžasný nápad, pojmenovali jsme ten styl Funk Fingers.“

  Producent Daniel Lanois při nahrávání vypomohl i s elektrickou kytarou a mezi doprovodnými zpěvačkami zase nechyběla úžasná P. P. Arnold. Písnička vyšla jak na klasickém vinylovém singlu (sedmi- i dvanáctipalcovém), tak také na CD singlu a dokonce na dnes už zcela zapomenutém nosiči – „singlové magnetofonové kazetě“. Stal se hitem v mnoha zemích, vůbec nejlépe si vedl v Americe, kde se probojoval do Top 10. Zazněl v mnoha filmech (Velký s Tomem Hanksem, Norbit s Eddiem Murphym nebo animovaný Pošťák Pat).

  Na album k poctě Petera Gabriela (nazvaném And I’ll Scratch Yours) v roce 2014 Big Time přezpíval Randy Newman.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...