Pete Best Four – I’m Gonna Knock On Your Door

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Zpravidla vám v hudební knihovně představujeme hity, ale dneska uděláme malou výjimku. Pete Best je asi nejslavnější neslavný hudebník, z Beatles ho vyhodili doslova hodiny předtím, než vypukla beatlemánie. Paradoxně právě díky tomu bylo jeho jméno známé, takže po krátké pauze založil novou skupinu pojmenovanou Pete Best Four a vydal singl I’m Gonna Knock On Your Door.

  I’m Gonna Knock On Your Door byla písnička, kterou napsal Aaron Schroeder autor řady Elvisových hitů (např. Good Luck Charm, Stuck on You nebo It’s Now or Never) spolu s dvorním skladatelem hudby Elvisových filmů Sidem Waynem. Přesto písnička nebyla pro Elvise, nýbrž pro Isley Brothers. Ti ji sice natočili, ale v Americe ji v roce 1961 proslavila především dětská herecká hvězda, čtrnáctiletý Eddie Hodges.

  O tři roky později se pokoušel prorazit Pete Best. Z Beatles ho vyhodili po prvním zkušebním nahrávání u firmy EMI, když dal producent George Martin jasně najevo, že kapelu sice vezme, ale bubeníka pro natáčení nahradí studiovým hráčem. Best tedy dostal padáka a uvolnil místo Ringovi Starrovi. Hrál poté v kapele „liverpoolského Elvise“ Leeho Curtise, ze které později vyrostla právě skupina The Pete Best Four. Firmě Decca Beatles proklouzli mezi prsty, když je po zkušebním natáčení (ještě s Bestem) odmítli s odůvodněním, že kytarové skupiny už nemají budoucnost. Zejména kvůli tomu se Decca snažila najít po vypuknutí beatlemánie stejně silnou náhradu, a proto se zdálo jako dobrý nápad angažovat de facto jednoho z Beatles. Kapela tedy natočila singl I’m Gonna Knock On Your Door a Pete Best se několikrát objevil i v televizi, přičemž ho díky jeho příjmení často uváděli slovní hříčkou „Best Of The Beatles“, tedy „Best z Beatles“, ale také „Nejlepší z Beatles“. Přesto ale singl propadl a kapela odjela (nakonec rovněž neúspěšně) hledat štěstí do Ameriky.

  Není pravdou, že by Pete Best byl až tak neschopný bubeník, jak se občas píše (to by s Beatles neodehrál během dvou let stovky koncertů). Je ale pravdou, že nebyl nijak zvláštním bubeníkem, a především neměl charisma ostatních členů kapely (ani „kamarádsky“ si nikdy tolik nesedli a Beatles o něm téměř nikdy nemluvili ani později, neobjevil se dokonce ani ve velkém dokumentárním projektu The Beatles Anthology). Každopádně singl s I’m Gonna Knock On Your Door se ve verzi Peteho kapely nechytil. V roce 1968 Best opustil na mnoho let hudební business (později ve své autobiografii dokonce přiznal, že v té době vážně uvažoval o sebevraždě), nicméně co Peteovi nevyšlo v hudební kariéře, vyšlo mu v rodinném životě. Oženil se už v roce 1963 a s manželkou Kathy žije dodnes, mají dvě dcery a čtyři vnoučata. V roce 1988 se k bubnování vrátil a se svojí kapelou vystupuje na vzpomínkových akcích (mimo jiné i na výstavě Beatles v Praze v roce 2010).

  Zajímavostí je, že členy skupiny Pete Best Four byli kytaristé a zpěváci Wayne Bickerton a Tony Waddington, kteří v 70. letech stáli jako skladatelé za úspěchem kapely The Rubettes. Zejména Bickerton se prosadil i jako producent a spolupracoval s hudebníky kalibru Toma Jonese nebo Petuly Clark.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...