Pavel Šváb, Bohumil Starka – Hvězda na vrbě

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Jsou písničky, které zná celý národ a přesto většina lidí ani neví, kdo je to vlastně zpívá, případně kdo je složil. Právě takový osud má i nadčasový hit šedesátých let Hvězda na vrbě.

  Napsala jej jedna z nejvíce nedoceněných osobností naší kultury – skladatel, režisér, herec a objevitel mnoha talentů Karel Mareš. Byl to on, kdo do divadla Semafor přivedl Evu Olmerovou nebo skupinu Olympic, on režíroval slavné představení Jonáš a tingl tangl a on také napsal hity jako Oliver Twist, Tam za vodou v rákosí nebo Jsi jako dlouhý most. U těchto hitů jsou interpreti všichni slavní, ale v případě písně Hvězda na vrbě, jejíž text napsal Jiří Štaidl, tomu bylo jinak.

  Karel Mareš angažoval do semaforského programu Ondráš podotýká tehdy začínající skupinu Olympic, která zde měla doprovázet mladé zpěváky. Ti potom zpívali rock and rollové a beatové písničky, buď převzaté z Ameriky, nebo právě autorské skladby autorů Mareše, Bažanta či Růžka. Povětšinou byly otextované Jiřím Štaidlem a jinak se v Semaforu nemohly prosadit do autorských pásem Suchého a Šlitra (kteří v té době měli sami svých písní na rozdávání). A mladá garda měla talentů opravdu hodně: Pavel Bobek, Yvonne Přenosilová, Josef Laufer, Věra Křesadlová, Vlasta Kahovcová nebo nezapomenutelný Miki Volek. Nechyběl mezi nimi právě i spolužák Pavla Bobka z fakulty architektury Pavel Šváb.

  Hvězda na vrbě přesněji vznikla původně pro soutěž Hledáme písničky pro děti, i díky tomu ji v duetu se Švábem nazpíval tehdy dvanáctiletý kluk Bohumil Starka. Brzy bylo jasné, že dětské publikum Hvězda přeroste, líbila se všem a během následujících let téměř zlidověla a přesunula se i do trampských zpěvníků.  Filip Renč ji oživil v muzikálu Rebelové, přezpíval ji i Aleš Brichta nebo herci Tomáš Trapl a Jana Boušková.

  Pavel Šváb nazpíval více písniček, se spolužákem Bobkem např. předělávku hitu Briana Hylanda Sealed With A Kiss, ale nikdy už s žádnou nezazářil tak jako s Hvězdou na vrbě, takže se zpíváním brzy přestal. Bohužel před časem zemřel, aniž by médie tuto smutnou zprávu vůbec zachytila.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...