Paul Simon – Slip Slidin’ Away

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V roce 1977 došel Paul Simon k názoru, že je na čase zrekapitulovat úspěchy a připravil album svých hitů nazvané Greatest Hits, Etc. (Největší hity atd.). Obsahovalo pouze písně nazpívané po rozpadu dvojice Simon & Garfunkel a jako bonbónek Paul přihodil dvě nové písně. Jednou z nich byla Slip Slidin’ Away.

  Původně Simon s písničkou počítal pro své album Still Crazy After All These Years, ale po dokončení desky se překvapivě rozhodl ji tam nezařadit. Album obsahovalo už několik hitů: po letech nový duet s Artem Garfunkelem My Little Town, dále titulní píseň a vůbec nejznámější skladbu desky 50 Ways To Leave Your Lover. Trvalo další dva roky, než Paul své rozhodnutí změnil a písničku přeci jen světu poslal. Naštěstí pro nás, písnička měla rázem obrovský ohlas a vyskočila do Top 5 na podzim 1977.

  Paul napsal skladbu jako trilogii, každá ze tří slok popisovala život jednoho člena rodiny, otce, matky a syna. Nicméně Simon nakonec vyhověl přání nahrávací společnosti a připsal ještě čtvrtou sloku, která vše uzavírá prozřením, že všechny naše osudy řídí Bůh, protože vše ví a řídí naše cesty. Paradoxní přitom je, že sám Simon věřící není, sám říká: „Je zajímavé, v kolika mých písních figuruje Bůh, ačkoliv nejsem zrovna moc věřící člověk.“ Složit Slip Slidin’ Away prý Simonovi nezabralo ani celou hodinku.

  Nahrávka má jednoduché, až křehké aranžmá, pro které si Paul pozval ceněný sbor Oak Ridge Boys. Mužský sbor zpíval hlavně country, ale právě také nábožensky laděné gospely, což celou skladbu silně umocnilo. Ovšem skvěle píseň zněla i v podání Simona s Garfunkelem, kteří si ji společně zazpívali na slavném koncertě v Central Parku v roce 1981 (nahrávka otevírala třetí stranu dvojalba).

  Originální nahrávku písně produkoval již zesnulý Phil Ramone, jeden z nejslavnějších producentů historie. Nahrával desky s osobnostmi jako Ray Charles, Bob Dylan, Aretha Franklin, Billy Joel, Elton John, B.B. King, Madonna, Paul McCartney, George Michael, Olivia Newton-John, Sinéad O’Connor, Luciano Pavarotti, Frank Sinatra, Rod Stewart nebo Stevie Wonder.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...