Paul Simon – Me And Julio Down By The Schoolyard

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Umělecké cesty Paula Simona a Arta Garfunkela se rozešly po vydání alba Bridge Over Troubled Water. Se vší úctou k sametovému hlasu Garfunkela se ale hlavně čekalo, s čím přijde autorský motor dvojice. Paul Simon počkal s prvním porozpadovým albem přesně dva roky a nabídl potom hned tři hity: jedním z nich byla Me And Julio Down By The Schoolyard.

  Já a Julio na školním dvorku“ je písničkou o zločinu, ačkoliv se celou písničku nedozvíme jakém. A neprozradil to nikdy ani Paul Simon, pouze víme, že jej z okna viděla matka jednoho z hrdinů písně. Už když se Simona v roce 1972 redaktor Jon Landau zeptal, Simon odpověděl vyhýbavě: „Nemám nejmenší tušení. Představuji si zatím něco spojeného se sexem, ale když říkám ‚něco‘, nemám pod tím žádnou další představu.“

  Charakteristickým nástrojem se pro písničku stala cuica, zvláštní jihoamerický nástroj, vzhledově připomínající buben, ale vydávající zvláštní táhlý tón připomínající spíše nějaký dechový nástroj. Skladba tím dostala náboj lehce latinské muziky. „Vždycky jsem se snažil posouvat zvuk nahrávek někam jinam,“ vysvětloval Simon. „A perkusionisté jsou velmi důležití. Jako např. Airto (Moreira, pozn.), nebýt jeho, nikdy bych nebyl schopný udělat Me And Julio. V té písni nejsou žádné bicí – jenom perkuse.“

  V době vydání Simon k hitu nenatočil filmový klip, což napravil v roce 1988 v rámci propagace výběrového alba Negotiations and Love Songs. Celý videoklip se odehrává na školním hřišti, kde Paul s mladými studenty hraje basketbal. Překvapil už úvod klipu, který obstarali částí produkce hip-hopoví muzikanti Big Daddy Kane a Biz Marki. Zvláštní „nadžánrové“ hudební spojení.

  Paul Simon si svůj sólový hit zazpíval i s bývalým partnerem Garfunkelem na jejich společném koncertě v Central Parku (1981) a znovu se k němu vrátili na společném turné v roce 2009. Do svého repertoáru jej převzali také Dave Matthews Band a mnoho dalších hudebníků (Jesse Malin, Andy Hull, Grant-Lee Phillips, Bonnaroo nebo New York Voices). Zazněl v hvězdně obsazeném snímku Wese Andersona Taková zvláštní rodinka (2001), ve filmu Tři do páru (2004) nebo v seriálu Simpsonovi (Simon sám hit zazpíval i v populárním americkém seriálu Sesame Street). Se Steviem Wonderem, jako hostem na foukací harmoniku, Paul písničku zazpíval na show, kde obdržel prestižní Gershwinovu cenu (2007).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...