Paul Simon – Kodachrome

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Držitel dvanácti cen Grammy, Gershwinovy ceny, člen Rock and rollové Síně slávy, člověk, jenž prodal milióny desek a je podle časopisu Time jedním z první stovky lidí, kteří nejvíce ovlivnili tvář soudobého světa. To je Paul Simon a dnes tu máme jeho hit Kodachrome.

  Kodachrome je značka registrovaná firmou Kodak pro barevný film do fotoaparátů, fungující na bázi subtraktivní metody a prodávaný už od roku 1935. Když ale na začátku sedmdesátých let skládal Paul Simon novou písničku, ani přesně nevěděl, co toto zvláštní slovo znamená. Věděl pouze, že je to značka barevného filmu. Skládal písničku pod názvem „Coming Home“, když mu ono zvláštní a podobně znící slovo Kodachrome přišlo na mysl. A znělo mu mnohem zajímavěji než konvenční „Coming Home“ (Návrat domů). To ale netušil, jaké problémy s ochranou značkou ho tím čekají.

  BBC věrné britské konzervativní tradici velmi přísně dohlíželo na to, aby reklama v jejich vysílání byla vždy zaplacená. A to i reklama vskutku nenápadná a nechtěná. Když tedy Beatles v Come Together zpívali v jednom verši: „He shoot Coca Cola“, písnička do vysílání nesměla. Ze stejného důvodu musela skupina Kinks z textu písně Lola odstranit stejný název a nahradit jej nechráněným „cherry cola“. A když příslušný úředník dostal do ruky písničku, která byla de facto reklamou na filmy Kodak, bylo jasné, že to by si musela firma zaplatit také. Do toho se Kodaku zjevně nechtělo. Ovšem zákony businessu jsou neúprosné, a tak firma Kodak, místo aby byla ráda, že má zdarma reklamu, vyžadovala, aby u názvu na všech obalech Simonových desek byla za názvem značka (R) s odkazem na to, že jde o registrovanou značku firmy Kodak.

  Kodachrome Simon natočil v Alabamě ve studiích Muscle Shoals Sound Studios. Simonovi se totiž líbila písnička I’ll Take You There od Staple Singers nahraná s tamními hudebníky, kteří si říkali podle studia Muscle Shoals Rhythm Section. Simon je chtěl použít na skladbu Take Me To The Mardi Gras, což také udělal, ale jelikož byli brzy hotoví, natočili ve volném čase navíc ještě právě Kodachrome. Nový hit byl na světě.

  Písnička později vyšla jak na úspěšném Paulově albu There Goes Rhymin’ Simon, tak také na singlu. Ten si nakonec nemohli koupit fanoušci v Británii, ale jinak měl velký ohlas: v #2 v Americe, #1 v Kanadě, #8 ve Francii, #15 v Holandsku nebo #20 v Austrálii. Simon ji často také hrál (a dodnes hraje) na koncertech, třeba na slavném koncertu v Central Parku v roce 1981, kde se po letech sešel na pódiu i s Artem Garfunkelem, si Kodachrome zazpívali jako duet.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...