Paul McCartney – Mull Of Kintyre

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Vyrovnat se se stínem Beatles bylo pro všechny členy této kapely vždycky velmi těžké. Přesto jak John Lennon, tak Paul McCartney dokázali svou nejúspěšnější písničku napsat po rozpadu kapely, John Lennon Imagine a Paul McCartney vůbec nejprodávanější singl 70. let – Mull Of Kintyre.

  Mull Of Kintyre je zeměpisný název, je to místo ve Skotsku, kam Paul utíkal před svou slávou a fanynkami. Rok 1977 byl pro něj šťastný, narodil se mu po dvou holčičkách (Mary a Stella) první syn James, Paul proto omezil svou práci s kapelou Wings (přerušil nahrávání desky London Town) a věnoval se rodině. Toho roku vydal jedinou desku, právě singl Mull Of Kintyre, valčík, na který si pozval celý místní orchestr dudáků. Paul si ale písničkou přesto nebyl jistý a tak singl vydal bez B strany s rockovější písničkou Girls‘ School, aby si rádia vybrala sama, kterou písničku hrát jako hit. Amerika si „vybrala“ Girls‘ School a Mull Of Kintyre tam zapadla, v Británii ale o Vánocích 1977 obsadila první místa žebříčků, kam plných devět týdnů nepustila nikoho jiného. Jako jednička bodovala písnička také např. v Austrálii, Holandsku, Německu, Švýcarsku nebo Rakousku. Singl se stal prvním v historii, kterého se v Anglii prodalo přes dva miliony kusů (to se nepovedlo ani žádnému singlu Beatles, kteří přesto drželi do té doby rekord prodejnosti s She Loves You). Mull Of Kintyre tento rekord držela až do roku 1984, kdy desku v prodejnosti trumfnul vánoční hit Do The Know It’s Christmas? od skupiny Band Aid.

  Perličkou je, že milióntý výlisek singlu byl spojený s předáním zlaté desky od Dennyho Lainea, spoluautora písničky a dlouholetého hudebního partnera McCartneyho. Shodou náhod si tento milióntý singl koupil známý komik Dan Aykroyd (Krotitelé duchů, Záměna).

  Ačkoliv je to vůbec nejúspěšnější singl Paulovi kariéry, díky tomu, že je v písni velmi dominantní mnohonásobný doprovod na dudy, ke kterému by Paul potřeboval celý orchestr, hraje tuto písničku jen velmi sporadicky na koncertech. Jako svou hymnu písničku hned převzala řada britských fotbalových klubů, přezpíval ji také slavný britský hudebník Glen Campbell, které se na koncertech během jejího zpívání sám na dudy doprovázel.

  Interpret: Wings (Paul McCartney)
  Autoři: Paul McCartney / Denny Laine
  Rok vydání: 1977

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...