Paul Anka – Diana

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Kanaďan, který napsal jeden z největších hitů Toma Jonese She’s A Lady; který pro Franka Sinatru otextoval jednu francouzskou skladbu a dopomohl mu tak k nejslavnějšímu hitu My Way; skladatel posmrtného hitu Buddyho Hollyho. A člověk, jehož nejslavnější melodii dodnes všichni drnkají při prvních pokusech hraní na kytaru. Paul Anka, autor a zpěvák hitu Diana.

  Diana je tak zprofanovanou písní, až jí její sláva paradoxně ubližuje. Dnes tento hit už málokdo bere vážně, u nás se z ní stala doslova táboráková odrhovačka, kterou každý zná, ale málokterý hudebník by přiznal, že se mu líbí. Buď jak buď, v době svého vydání byla Diana celosvětovým trhákem. Právě díky ní se Paul Anka například v Británii stal vůbec prvním teenagerem, který prodal milion kusů jedné desky. A bylo mu přitom teprve patnáct let.

  „Byl jsem ještě teenager s talentem na psaní,“ řekl později Paul, který tehdy začal přispívat krátkými povídkami do lokálních novin The Ottawa Citizen. „Pak jsem sedl ke klavíru a zkoušel básničky. Zlepšoval jsem se a měl básničku o té dívce, u které jsem pohořel. Tak jsem se k ní snažil vymyslet melodii.“ Za vším tedy stála žena, člověk by si řekl – po kolikáté už? Umění a touha jsou si zkrátka blízké. V tomhle případě touha nevyslyšená a těžko by se někdo Dianě Ayoub divil. V době, kdy pro ni Paul Anka tuto skladbu složil, bylo jí sice o pouhé tři roky více, ale ve věku, kdy tento rozdíl znamená půl života. Navíc si dívka přivydělávala jako chůva Paulovy mladší sestry.

  „Vídal jsem tuhle dívku, Dianu, ve škole i v kostele. Vůči mně byla už dospělá a tak jsem u ní pohořel. Vždyť víte, všichni si tím dříve nebo později projdeme. A tak jsem pro ni napsal tu písničku,“ vzpomíná Paul Anka a doplňuje: „I v padesátých letech to ještě byl čas nevinnosti a romantiky. Byla pro mě trochu nedostupná, takže jsem tu písničku všude hrál a snažil se tak vyslat signál. Ale ona samozřejmě neměla žádný zájem. Tedy do okamžiku, než se z té písničky stal hit.“

  Že by tedy pohádka… „Říkala, že je to roztomilé, ale vždyť víte, byla to prostě jen písnička, kterou jsem pro ni zpíval na nějaké párty. Potom jsem ji nahrál a všechno to nabralo rychlé obrátky.“ Producent Don Costa z ABC-Paramount Records v mladíčkovi talent ihned rozpoznal a Paul dostal možnost zkusit své písně nazpívat. Ta první, I Confess, sice propadla, ale když to vzápětí zkusil právě s Dianou, bylo o jeho budoucím životě rozhodnuto. Nahrávka vznikla v květnu 1957 a brzy trůnila v žebříčcích všude po světě.

  Tedy šťastný konec romance? „Když se z toho stal hit, vyfotili nás spolu, ale já nějak ztratil zájem. Cestoval jsem, Paříž, Itálie, Japonsko, projel jsem celé Spojené státy. Dospějete a dojde vám, že to nebyla jen to odmítnutí, ona byla skutečnou motivací pro tu písničku.“ Diana se tedy stala pouze múzou jeho kariéry, Paul Anka se oženil v roce 1963 s modelkou Annou a pár spolu žil 38 let.

  Paradoxně, ač se jí prodalo na devět milionů kusů, v americkém Billboardu dosáhla „pouze“ na #2 (na vrcholu byla Debbie Reynolds s hitem Tammy). Dianu však posléze převzaly desítky dalších, i u nás ji nazpíval už v 60. letech Milan Chladil, později ji znovu zpopularizovalo duo Petr Kotvald – Stanislav Hložek.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...