Patti Smith – Dancing Barefoot

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Nestává se příliš často, že by Čech napsal světový hit, který nahrávají nejslavnější rockeři po světě. Popravdě se to nestává nikdy… A přeci nemůžeme zapomenout na jeden případ, za který je zodpovědný Ivan Král.

  Ivan Král se muzice věnoval už od dětství, měl ji v krvi, na jeho webu se dočteme, že první píseň napsal v pěti letech, kdy už uměl hrát na kytaru, piáno a housle. Emigroval ihned po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Tehdy mu bylo dvacet let a republiku s ním opustila celá nejbližší rodina. Usadili se v New Yorku, ale mladý „Kral“ se probojovával těžko, během studií dělal jakoukoliv práci, kterou našel. Stále se také věnoval muzice a jeho jméno se potupně začalo objevovat vedle stále známějších hudebníků jako Debbie Harry (Blondie), Micka Ronsona (David Bowie), Noela Reddinga (Jimi Hendrix), Chrise Speddinga nebo Johna Calea z Velvet Underground. Zahrál si i s Brucem Springsteenem, ale hlavní nabídka přišla v roce 1975, kdy se stal členem punkové kapely zpěvačky Patti Smith.

  Patti Smith říká: „Ivan mezi nás skvěle zapadl. Všichni jsme byli trošku… nekonvenční, odcizení hlavnímu proudu komerce, a Ivan byl jako mimozemšťan, který do toho přesně zapadl.“ Jindy dodala, že pro ni napsal jedny z nejkrásnějších písní.

  Patří mezi ně právě i Dancing Barefoot, kterou napsali Ivan s Patti společně pro album Wave v roce 1979 a věnovali ji malířce a modelce začátku 20. století Jeanne Hébuterne. Ivan Král nicméně později prozradil, že písničku nosil v hlavě už od roku 1960. Oba umělci jsou s ní spojeni – skladba pojmenovala jednu z biografií o Patti a také sólové album Krále z 90. let. Na něm upravil název písničky jako vzkaz Patti na P.S. I Feel For You „Dancing Barefoot“.

  Písnička se ve své době nestala hitparádovou střelou, ale brzy si našla své fanoušky. V dalších letech ji ostatně přezpívali i U2, Pearl Jam nebo Mission a do žebříčků ji poslaly např. Shakespears Sister.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...