Paramounts – Posion Ivy

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skladatelský tým Jerry Leiber a Mike Stoller má na svém kontě desítky veleslavných rock and rollových hitů, které zpívali Elvis Presley, Little Richard, Cliff Richard, Beatles, Hollies, Buddy Holly a mnoho mnoho dalších. Písničku Poison Ivy najdeme v repertoáru desítek z nich.

  Poněkud záhadný název pro rockovou písničku – Jedovatý břečťan – dává smysl, pokud známe tuto nebezpečnou rostlinku. Přesným názvem jedovatec kořenující je nenápadná popínavá dřevina, která ovšem obsahuje nepříjemnou silici, jež dokáže lidskou kůži nepříjemně popálit. A z toho vychází také text písně o krásné dívce, které ovšem není radno se dotýkat, protože se člověk potom ošklivě spálí. Jerry Leiber v roce 2009 dokonce s úsměvem konstatoval, že je to celé metafora sexuálně přenosné nemoci.

  Nejprve písničku nazpíval americký kvintet Coasters, který se specializoval na odlehčené až komediální písničky, a poslal ji do americké Top 10. Díky obrovskému ohlasu se stal stabilním číslem jejich repertoáru až do dnešních dnů. Rhythm and bluesový žebříček hit po vydání okupoval několik týdnů.

  Protože se Poison Ivy stala hitem i ve Velké Británii, tamní beatové kapely se o ni vzápětí takřka popraly. Během krátké doby ji natočily skupiny Paramounts, Hollies, Dave Clark Five, Manfred Mann, Cherokees nebo Rolling Stones. První jmenovaní také nejvíc uspěli v hitovém žebříčku. Písničku v jejich podání zpíval Gary Brooker a kapele Paramounts pomohla k definitivnímu profesionalizování. „Byli jsme ještě děcka,“ vzpomínal později kytarista Robin Trower. „Bylo nám jedno, jestli jsme na vrcholu žebříčku nebo na jeho konci, byli jsme tam a to byl zážitek. Stejně jako potom turné s Beatles!“ Dobře udělali – za několik let se vyvinuli do legendy progresivního rocku, skupiny Procol Harum.

  Z mnoha dalších předělávek můžeme jmenovat slavná jména jako Kingsmen, Redbone, Lambrettas, Young & Restless, Ian Gillan z Deep Purple, Billy Thorpe & The Aztecs nebo z mladších hudebníků Hanson.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...