P.P. Arnold – The First Cut Is The Deepest

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Láska, ať už šťastná či nešťastná, je bezesporu nejvděčnější téma písňových textů. Stará pravda o tom, že první rány, které nám láska způsobí, bývají nejbolestivější, je i téma písničky, která nás dnes bude v hudební knihovně zajímat – The First Cut Is The Deepest. Její první verzi nazpívala P. P. Arnold.

  Autorem písně byl Cat Stevens, ale přesto je jeho vlastní nahrávka de facto předělávkou, protože Stevens právě nebyl první, kdo ji na desku nazpíval. Prodal ji nadané Američance černé pleti P. P. Arnold, která v 60. letech nejprve zpívala „křoví“ Ikeovi a Tině Turnerovým a poté přijela do Velké Británie zachytit sílu „swingujícího Londýna“, který v té době udával světové hudební trendy. Tam se jí ujal Mick Jagger a uvedl ji na místní scénu, přičemž si sympatickou krásku malé vzrůstu, ale velkého hlasu rychle všichni zamilovali – za chvíli už zpívala se Small Faces, Who, Nice, Kinks, Davidem Bowiem a mnoha dalšími. Cat Stevens by jen těžko hledal ideálnější zpěvačku pro svou baladu.

  Stevens napsal The First Cut Is The Deepest někdy kolem roku 1965, kdy ještě používal své skutečné občanské jméno Steven Demetre Georgiou a chtěl být spíše skladatel než zpěvák. Nazpíval ji jako demosnímek, který nabízel dalším hudebníkům. P. P. Arnold si ji prý od něj koupila za 30 liber a vzápětí ji vyslala do první dvacítky hitů v květnu 1967. To už rozjel svou pěveckou kariéru pod novým jménem i Cat Stevens a natočil teď už hitovou píseň na své druhé album New Masters. Byl prý ale natolik spokojený s tím, jak bravurně ji P. P. Arnold nazpívala, že svou verzi na singl nikdy nedal. Souběžně ještě silnou předělávku natočila také velmi nadějná liverpoolská kapela Koobas, která bohužel za svou nedlouhou kariéru ale nestihla prorazit.

  P. P. Arnold ještě pod dohledem Petera Lorrimera Whiteheada, režiséra několika klipů Rolling Stones a Pink Floyd, natočila k písni filmový snímek (kde s ní vystupovali i Small Faces, ačkoliv na nahrávce se nepodíleli).

  Další hitovou verzi nazpíval Kanaďan Keith Hampshire, který ji ve své rodné zemi dotlačil až na vrchol žebříčku a celosvětově asi nejúspěšnější verzi pak poslal do světa Rod Stewart v roce 1976. Ani tím ale život The First Cut Is The Deepest nekončil, znovu ji do hitparád po letech vrátila Sheryl Crow, která ji vydala na podporu své kompilační desky Very Best Of v roce 2003 a 36 týdnů se její verze držela v první stovce amerických hitů (předělávek ale vznikly desítky, další verze udělali např. Love Affair, Sweet, Linda Ronstadt, James Morrison, Duffy a mnoho dalších).

  P. P. Arnold se v polovině 70. letech zcela stáhla z očí veřejnosti, když při automobilové nehodě zemřela její maličká dcera. Později ji k muzice znovu přivedl Barry Gibb z Bee Gees a také jeho bratr Andy. Koketovala s herectvím, vedle zmíněných hudebníků zpívala také s Ericem Claptonem, Billym Oceanem, Ericem Burdonem, Peterem Gabrielem, skupinou Oasis a několik světových turné jezdila s Rogerem Watersem z Pink Floyd. Paradoxní ovšem je, že dodnes nenatočila ani jediné sólové album.

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...