Olivia Newton-John – If Not For You

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Předělávání dylanovek láká dodnes mnoho umělců a důvod je jasný, Dylanovy texty a melodie jsou zárukou kvalitních písniček. Přesto, když Olivia Newton-John natáčela ve studiu své první album a měla zpívat If Not For You, byla z toho nešťastná.

  If Not For You Bob Dylan a zařadil na svoje album New Morning v roce 1970 a zajímavé je, že přes obrovský úspěch alba písnička jako singl nezabodovala. Nahrávání se zúčastnil také Dylanův kamarád George Harrison (i když na albové verzi ale nakonec nehraje) a o měsíc později ji zařadil na své první sólové album po rozpadu Beatles All Things Must Pass (oba společně si ji pak zazpívali i živě – i když pouze během zkoušek – na akci Koncert pro Bangladéš).

  Olivia Newton-John už za sebou v té době drobné nahrávací a pěvecké zkušenosti měla, ale na svůj okamžik slávy stále čekala. Sblížila se tehdy s Brucem Welchem, kytaristou kapely The Shadows (nakonec se spolu zasnoubili, ale nikdy nevzali). Právě on a další člen Shadows John Farrar stáli za jejím prvním albem, na kterém začala pracovat v roce 1971. A byli to také oni, kdo na ni zatlačili, aby jako titulní singl k němu nazpívala If Not For You. Sama Olivia k tomu později řekla: „Vůbec jsem z toho neměla radost, ale potom jsem byla moc ráda, protože já bych si ji nikdy nevybrala. Zdálo se mi, že ji zpívám úplně špatně, takže za to můžou Bruce Welch s Johnem Farrarem, kteří to produkovali a kteří ji pro mě vybrali. Já si tehdy představovala, že budu zpívat ty velké dramatické balady s celým orchestrem a předstírat sentiment.“

  Po vydání bylo jasné, že se zrodila nová hvězda, singl bodoval všude po světě od Ameriky a Kanady, přes Evropu až do Austrálie, kde Olivia vyrostla. Perličkou je, že během natáčení měla ve studiu Olivia také svého psa, který v jednu přímo během nahrávání porazil stojan s notami, a při pozorném poslechu písničky tam onen zvuk dodnes můžete najít.

  Z dalších slavných, kteří If Not For You přezpívali, stojí za zmínku určitě Rod Stewart, Richie Heavens nebo Glen Campbell.

  Interpret: Olivia Newton-John
  Autoři: Bob Dylan
  Rok vydání: 1971

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   

   

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...