Oliver – Good Morning Starshine

 • Kategorie: Hudební knihovna

  William „Oliver“ Swofford byl americký zpěvák, který se bez zásadnějších úspěchů snažil v šedesátých letech prosadit se skupinou Good Earth. Potom byl ovšem v pravou chvíli na pravém místě, zazářil s jednou z písní muzikálu Vlasy a jeho kariéra se konečně rozběhla.

  Muzikál Vlasy byl jasný hit (nejen) 60. let, vystihl náladu své doby, hippies, protiválečné poselství, lásku a sexuální revoluci. Libreto (James Rado a Gerome Ragni) i muzika (Galt MacDermot) se ukázaly být nadčasovými, což dokázalo několik tisícovek repríz, stejně jako veleúspěšné filmové zpracování (režiséra Miloše Formana). A také album s originálním broadwayským obsazením, jehož se prodaly více než tři miliony kusů. K tomu navíc tyto písně začaly zpívat hvězdy jako Diana Ross, Shirley Bassey, Petula Clark, Barbra Streisand, 5th Dimension, Three Dog Night nebo Nina Simone.

  Teď ale na chvíli odbočme. Bob Crewe byl v americkém hudebním businessu postava důležitá, napsal či spolunapsal desítky hitů (od Four Seasons po Michaela Jacksona), sám zpíval, produkoval, dělal manažera. Právě pod jeho křídly natočila skupina Good Earth několik singlů a album How Deep Is the Ocean. Nic moc z toho nebylo a skupina se rozpadla. Crewe ale věřil zejména v talent jejich zpěváka Williama Swofforda a hledal pro něj správnou píseň. Šel se podívat na muzikál Hair a zaujala ho mimo jiné právě Good Morning Starshine. Nejprve ji natočil jiný jeho svěřenec Eddie Rambeau, ale hit z písně neudělal. Crewa to neodradilo, cítil v písni hit a tak se rozhodl zkusit Swofforda.

  Použili stejný základ bicích jako u Eddieho verze, ale ostatní nástroje natočili znovu, sám Swofford zpíval a hrál na kytaru, celé aranžmá vymyslel Crewe. Zároveň se šeptalo, že na stejné písni pracuje víc zpěváků, takže bylo třeba pospíchat. Swofford: „Udělali jsme to velmi rychle, v úterý jsem se ji naučil, natáčelo se ve čtvrtek a pátek. Byla to nejrychleji vydaná písnička, jakou jsem kdy dělal.“

  Zpěvák tehdy stále používal své občanské jméno William Swofford, což neznělo zrovna jako jméno hvězdy popového světa. Opět zasáhl Bob Crewe a s požehnáním svého kamaráda, skladatele Lionela Barta, jehož muzikál Oliver právě slavil veliké úspěchy, navrhl Williamovi nový umělecký pseudonym Oliver. Ten souhlasil, písnička šla do světa a rázem z ní byl veliký hit, který později zpívali např. také Andy Williams, Gary Lewis and The Playboys, Hugo Montenegro, Roger Whittaker nebo Diana Ross and The Supremes.

  Zajímavostí je, že v původním muzikálu Vlasy nezpívá písničku muž, ale ženská postava (Sheila).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...