O’Jays – Love Train

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Historie skupiny O’Jays se píše už více než pět desetiletí. Ačkoliv v naší zemi nepatří mezi ty nejznámější, v Americe jsou si jejích kvalit vědomi velmi dobře – je držitelem sedmi zlatých desek a na svém kontě má rovných třicet zářezů v žebříčku Billboard.

  O’Jays vznikli ve škole jako skupina spolužáků, původně si říkali Triumphs, poté Mascots, ale nakonec z úcty k Eddiemu O’Jaysovi, což byl v Clevelandu velmi populární DJ, se pojmenovali O’Jays. V 60. letech přišly první úspěchy a série menších hitů, ale jejich průlom znamenala smlouva s týmem velmi schopných producentů a skladatelů Kennethem Gamblem a Leonem Huffem (jejich Philadelphia International byl největším rivalem Motown Records). Právě O’Jays patřili ve stáji Philadelphie k nejlepším.

  Hned jejich první singl Back Stabbers pod novou vlajkou zabral v žebříčku v roce 1972, Love Train z konce stejného roku jim přinesla vůbec první americký hit #1 a také jejich první britský Top hit. Pro O’Jays ji napsali právě Gamble & Huff. Téma písně bylo na počátku 70. let velmi aktuální a zároveň velmi nadčasové – jde o mírové poselství, zpěváci vybízejí všechny lidi, aby se přidali k jejich Vlaku lásky a míru, a symbolicky procestují svět (jmenovitě v textu Sovětský svaz, Čínu, Egypt, Izrael).

  Mírové poselství je vděčné téma a tak písnička zazněla v mnoha vážnějších i komediálních filmech i seriálech nebo také v reklamách. Do repertoáru si ji vypůjčily i hvězdy jako Rolling Stones, Kylie Minogue, Rod Stewart, Hall & Oates, Keb’ Mo, Wiggles nebo Supremes.

  Zajímavostí je, že z prvního místa žebříčku Love Train sesadila baladu Killing Me Softly With His Song od zpěvačky Roberty Flack. Nicméně po jednom týdnu na vrcholu musela Love Train opět uvolnit místo původní baladě.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...