Newbeats – Bread and Butter

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Slova „bread and butter“ znamenají na jedné straně doslova „chléb a máslo“, ale zároveň je to také idiom mající význam něčeho stmelujícího, či přímo základního stavebního prvku (například vztahu dvou lidí). Právě tyto dva významy spojuje text nejslavnějšího hitu tria Newbeats.

  Trio Newbeats tvořili v základu dva bratři, Dean a Mark Mathisovi, které už od dětství jejich matka učila hrát na kytary a zpívat, což bratři brzy ještě rozšířili o další nástroje jako piáno, baskytaru a bicí. Prošli několika kapelami, sami některé založili (v jednu chvíli vedli dokonce osmičlenný band), a občas s nimi zpíval také texaský rodák Larry Henley. Právě s ním nakonec založili trio Newbeats.

  Bread And Butter nebyla originální píseň tria, napsali ji Larry Parks a Jay Turnbow. Více k tomu řekl později zpěvák Henley: „Získali jsme tehdy smlouvu díky mému falsetu. Poslali jsme nějaké demo, už nevím, co to bylo za písničku, ale oni po nás chtěli udělat čtyři písně. Hledali jsme, kde se dalo, ale měli pořád jen tři. Pak nám poslali Bread And Butter poštou, napsali to dva kluci z města, kde jsem se narodil, ale neznali jsme se, byla to jen náhoda. A tak jsme získali Bread And Butter, připadalo nám to spíš jako legrace, skutečně jsme si nemysleli, že by to mohl být hit. Ale ostatní kluci z Newbeats to chtěli udělat, tak jsme ji nahráli. Deska potom vyšla, zatímco my jsme jeli na turné, ale to už jsme čekali, že z ní hit bude, protože když jsme ji nazpívali, všichni muzikanti ve studiu si stoupli a začali tleskat. Tehdy nám došlo, že máme hit!

  Pro zajímavost ještě zmíníme, že původní demo, podle kterého Newbeats Bread And Butter nahráli, nebylo zpívané falsetem, to byl právě přínos Larryho Henleyho (mnozí z těch, kteří nevnímali text, považovali jeho „nakřápnutý falset“ dokonce za ženský hlas).

  Singl se nakonec probojoval až na druhé místo amerického Billboardu, prodalo se jej přes milión kusů a vynesl tak skupině zlatou desku. Později měli Newbeats ještě několik dalších hitů (např. Run Baby Run), ale žádný už tak výrazně nebodoval.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...