New Vaudeville Band – Winchester Cathedral

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Včera jsme si představili Kinks, kteří mimo jiné byli známí i tím, že stylově rádi sahali pro inspiraci do starých britských kabaretů. A právě tam patří dnešní přírůstek naší knihovny – Winchester Cathedral od skupiny New Vaudeville Band. Alespoň se právě tak snažil působit, vznikl totiž až v roce 1966.

  Za kapelou New Vaudeville Band stál hudebník, skladatel a producent Geoff Stephens, který psal hity např. pro Manfred Mann, Hollies nebo Toma Jonese. V tomto případě se chtěl co nejvíce přiblížit náladě třicátých let (jeho vzorem pro tuto píseň byl legendární americký umělec Rudy Vallée), a proto najatý zpěvák John Carter zpíval skutečně přes klasický tlampač. K překvapení mnohých se v době usínající beatové horečky a rodícího se okouzlení drogami ovlivněné psychedelie písnička stala obrovským hitem v Británii, Americe, Kanadě i dalších zemích. V dalších letech po ní s chutí sáhly swingové a jazzové hvězdy jako Frank Sinatra, Ray Conniff nebo Dizzy Gilespie, ale také třeba Petula Clark, Shadows a v neposlední řadě u nás Václav Neckář, který v českém textu Jiřího Štaidla vtipně převedl britskou katedrálu Winchester na nám bližší chrám sv. Víta.
   
  Zajímavé je, že stejně jako v případě hitů např. kapel jako Archies, Steam nebo Rubettes ani New Vaudeville Band v době nahrání singlu neexistovali, šlo pouze o najaté studiové muzikanty. Když se ale písnička stala hitem, vznikla rychle i kapela stejného názvu, která singl propagovala v televizi a vyjela na turné (manažersky se o ni staral Peter Grant, který byl manažerem také Yardbirds nebo později Led Zeppelin).
   
  Zpěvák John Carter, jenž nazpíval hlavní hlas, byl sám uznávaným skladatelem a zpěvákem, který byl schovaný za hity skupin Flowerpot Man (Let’s Go To San Francisco) nebo Ivy League (Funny How Love Can Be), ale nahrával i s kapelami jako Herman’s Hermits, Peter And Gordon nebo zpěvačkami Mary Hopkin či Brendou Lee.

  Interpret: The New Vaudeville Band
  Autoři: Geoff Stephens
  Rok vydání: 1966

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...