Neil Diamond – Sweet Caroline

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Pokud muzikant použije v názvu písně nějaké jméno, zpravidla dívčí, udělá tím radost všem nositelkám toho jména, obzvlášť pokud jsou jeho fanynkami. V případě Karolíny z písně Sweet Caroline od Neila Diamonda se jednalo dokonce o jednu zcela konkrétní Karolínu.

  Sám Neil Diamond si ale v roce 1969 nechal zcela pro sebe, kterou Karolínu měl na mysli. Teprve když v roce 2007 zahrál písničku k 50. narozeninám Caroline Kennedyové, dcery někdejšího amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, svěřil se, že ji psal pro ni. „Nikdy jsem to nikomu neprozradil – záměrně,“ řekl novinářům, „myslel jsem si, že bych jí to osobně řekl, pokud bychom se setkali, a jsem teď šťastný, že jsem to konečně mohl udělat. Bál jsem se, že ji to uvede do rozpaků, ale zdálo se, že ji to zasáhlo a byla skutečně velmi šťastná.

  Advokátka a spisovatelka Caroline Kennedyová je jediným žijícím potomkem Kennedyho a jeho ženy Jacqueline. Bezprostřední inspirací pro Diamonda byla fotografie Caroline v novinách, kde byla vyfocena v dětském jezdeckém obleku vedle poníka. „Bylo to tak nevinné, nádherná fotografie, okamžitě jsem v ní tu píseň cítil,“ dodal Neil. Na desce vyšla, když bylo Caroline 11 let.

  Baseballový tým Red Sox z Bostonu ji vzal za svou v 90. letech. Původně ji nechali zahrát jen jednou během zápasu, když se právě jednomu ze zaměstnanců jejich týmu narodila dcera Caroline, ale mělo to takový ohlas, že ji od té doby několik let používali jako svou hymnu. S chutí si ji zazpívali také Frank Sinatra, The Drifters, Julio Iglesias nebo Elvis Presley.

  Písnička byla také často používaná v dokumentech o legendárním pirátském Radio Caroline (které posloužilo jako předloha pro film Piráti na vlnách), ačkoliv písnička vyšla až po slavné éře jeho vysílání (samo rádio používalo jako znělku píseň Caroline od birminghamské kapely The Fortunes).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...