Nancy Sinatra – These Boots Are Made For Walkin‘

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Děti slavných zpěváků to mají těžké, přirozeně musejí vždy soupeřit se slávou svého rodiče a čelit závistivcům, kteří jim závidí úspěch a svedou ho na protekci. Ale pravdou je, že první krok může sice být protekční, ale potom už musí každý ukázat sám, co umí. Jak se s tím poprala Nancy Sinatra, dcera krále swingu?

  Nancy nejprve rok zpěv a tanec studovala, než ji Frank jako dvacetiletou představil světu ve své TV show (ve stejném díle, kdy společně přivítali Elvise po jeho návratu z vojny, Nancy pro něj dokonce osobně zajela na letiště). Otec a dcera Sinatrovi si tehdy zazpívali duet You Make Me Feel So Young/Old, ale na skutečný hit si Nancy musela počkat ještě dalších šest let. Přišel v roce 1966 a jmenoval se These Boots Are Made For Walkin‘.

  Předcházelo mu několik neúspěšných singlů a klíčem k úspěchu Nancy se stala až vydatná spolupráce s producentem, skladatelem a zpěvákem jménem Lee Hazlewood. Nejprve spolu udělali singl So Long Babe, který už menší ohlas zaznamenal (86. místo v žebříčku), ale právě „Boty“ kariéru Nancy odstartovaly, Hazlewood: „Byla to taková písnička udělaná pro legraci na večírek, napsal jsem ji o dva nebo tři roky dřív, ale pro Nancy jsem měl připravenou krásnou The City Never Sleeps At Night. Ptala se mě, jestli myslím, že se to bude prodávat, a já ji ujistil, že určitě trojnásobně líp než So Long Babe, které se prodalo asi šest desítek tisíc kusů, a že tím její kariéru uděláme. Nakonec jsem se ale rozhodl přeci jen vsadit na „Boty“ a ty udělaly vzápětí šest milionů.“ Nancy k tomu dodala: „These Boots Are Made For Walkin‘ napsal Lee původně pro sebe, ale přesvědčila jsem ho, že je to písnička spíš pro dívku, protože pak vyzní mnohem víc roztomile a hlavně sexy.“

  V roce 1971 ale prozradila, že image, kterou jí hit přinesl, nebyla tak docela její, ve skutečnosti vůbec nebyla tak sebevědomá, jak v písni i dobových klipech působí. Ostatně sám Hazlewood to potvrdil, vyprávěl, že poté, co se stal z „Bot“ celosvětový hit, přišla k němu Nancy v slzách, že na ni nahrávací firma Reprise tlačí, že jim dluží 12 tisíc dolarů za nenavrácené investice. Hazlewood zavolal obratem svého právníka a do 24 hodin byla výsledkem zcela nová smlouva, která Nancy zaručovala milionový zisk a kterou s ní firma Reprise ještě ráda podepsala.

  Z Nancy opravdu byla hvězda, rázem se jejích desek prodávalo víc než otcových a do konce 60. let sázela do žebříčků hit za hitem (úspěch These Boots Are Made For Walkin‘ trumfla jediná její deska, o rok později vydaný duet s otcem Something Stupid).

  Písničku přezpíval kde kdo v různých žánrech, v úplně stejném aranžmá např. jedna dívka z rodinného klanu Jacksonových LaToya Jackson, do country ji předělal např. Billy Ray Cyrus, do metalového hávu ji dokonce převedli Megadeth. U nás slavnou českou verzi jako Boty proti lásce nazpívala Yvonne Přenosilová.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...