Nancy Sinatra – Sugar Town

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Před časem jsme v hudební knihovně sledovali cestu Nancy Sinatra ke slávě přes hit These Boots Are Made For Walkin‘, dneska se na tuto sexy krásku podíváme skrze její hit Sugar Town. Málokdo tehdy totiž tušil, o čem tato slušná dívka v líbivém popovém hitu ve skutečnosti zpívala.

  Stejně jako „Boty“ i Sugar Town pro Nancy napsal její producent a kamarád Lee Hazlewood, se kterým spolupracovala zejména v 60. letech velmi vydatně. Nancy ji nazpívala koncem roku 1966 a na přelomu roku se z ní stal veliký hit (v tzv. Easy Listening hitparádě časopisu Billboard, který vycházel z četnosti hraní písniček v rádiích, to dotáhla až na první místo). Zároveň písnička pojmenovala její nové album Sugar (což byla slovní hříčka, dvojsmysl, protože slovíčko sugar má zároveň význam miláček). Na obal desky se Nancy nechala vyfotit v sexy póze pouze v plavkách.

  Kdyby ovšem firma Reprise, u které Nancy vydávala desky, věděla, o čem „cukříkové město“ je, pravděpodobně by ji vůbec nevydala. Byla totiž o drogovém tripu na LSD, Lee Hazlewwod její vznik po letech přiblížil: „Byl jsem v jednom folkovém klubu v Los Angeles a děcka tam do sebe ládovala kostky cukru. Viděl jsem, že mají malé kapátko a vždycky na cukr něco kápnou, ale já drogy nebral, takže jsem nepoznal, o co jde, a musel se zeptat. A jedno z těch děcek mi řeklo: ‚To je cukrový město, kámo.‘ Nancy věděla, o čem ta písnička byla, protože jsem jí to řekl, ale firma Reprise naštěstí nevěděla nic.“ Sama Nancy dodala: „Sugar Town byla celá hlavně o LSD, ale nepsalo se o ní v tom smyslu. Bylo by to dost proti mé image. Taková Leeho Lucy in the Sky with Diamonds…“ (pozn. Nancy narážela na to, že písnička Beatles Lucy in the Sky with Diamonds byla označena novináři za propagaci LSD, protože si někdo všiml, že první písmena názvu dávají zkratku LSD)

  Kritik Walter Winchell Sugar Town nepochopil, o co jde, a odsoudil ji s tím, že jde o nejstupidnější text, který v žebříčku Top 10 zatím slyšel. Hazlewood jednoduše nemohl s pravdou ven a s nadhledem kontroval, že napsat hloupý text je často mnohem těžší, než chytrý, a že k téhle písničce se snažil napsat ten nejhloupější text ze všech.

  Na druhé straně singlu byla rovněž velmi populární písnička Summer Wine, kterou Nancy Sinatra a Lee Hazlewood nazpívali jako duet. U nás Sugar Town proslavila už v 60. letech jako Š Š Š brněnská zpěvačka spojená hlavně s orchestrem Gustava Broma (ale také s divadlem Semafor) Helena Blehárová (pro muzikálový film Rebelové ji potom znovu oživila zpěvačka a herečka Zuzana Norisová).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...