Nancy Sinatra & Lee Hazlewood – Jackson

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Nancy Sinatra patřila v 60. letech jistě k největším sexuálním idolům hudební scény i filmového plátna. A v propagačních snímcích ke svým hitům rozhodně věděla, jak na své přednosti poukázat. Nicméně od popových hitů se postupně posouvala stále více ke country, se kterým slavila zcela rovnocenné úspěchy. Dnes si připomeneme právě z této éry její duet Jackson s Leem Hazlewoodem.

    Nejprve slavila s Hazlewoodem obrovský úspěch s duetem Summer Wine, vzápětí dalšího s otcem Frankem (Somethin’ Stupid), a tak to Nancy zkusila ve dvou do třetice. A opět na jedničku. V případě písně Jackson Nancy sáhla po starší písničce. Billy Edd Wheeler ji napsal s rock and rollovým skladatelem Jerrym Leiberem v roce 1963 (Leiber se ovšem kvůli právním problémům autorsky schoval pod jméno své manželky Gaby Rodgers). Jak to celé vzniklo? „Jackson mne napadl, když jsem četl scénář hry Kdo se bojí Virginie Wolfové,“ prozradil Wheeler. „Zahrál jsem to Jerrymu a ten mi povídá, že první sloky jsou na prd, nebo tak něco, ať je vyhodím a začnu tou poslední. Tak mu povídám, že přeci nemůžu začít vyvrcholením písničky, a on na to, že klidně můžu. Takže jsem to celé přepsal a dodnes Jerrymu děkuju za ten nápad, fungovalo to.“ Otázkou je, do kterého města Jackson se má dvojice, která věří, že v tomto městě znovu zajiskří jejich někdejší láska, vrátit. Měst toho názvu totiž existuje hned několik. „Popravdě jsem na žádný konkrétní Jackson nemyslel,“ prozradil autor, „prostě se mi líbil ostrý zvuk toho názvu v kontrastu s takovými měkkými slůvky jako třeba Nashville.“

    Wheeler písničku nazpíval jako duet s Joan Sommer. Nicméně velký hit z písně nebyl a asi by si na ni už nikdo nevzpomněl, nebýt páru (nejprve pěveckého, posléze i manželského) Johnny Cash a June Carter. Ti duet nazpívali v únoru 1967 a byla z toho rázem Grammy a #2 v countryovém žebříčku. Ani ne o půl roku později stejnou písničku oživili také Nancy Sinatra a Lee Hazlewood a opět ji poslali do první dvacítky největších hitů. „Lee a já jsme slyšeli verzi, kterou nazpívali Johnny Cash a June Carter a zamilovali jsme si ji. Takže jsme se pokusili ji předělat také a měli jsme s tím docela štěstí. Byla to jedna z těch písniček, kterou Lee sám nesložil, ale přesto zabodovala,“ vzpomínala později Nancy. A s úsměvem dodala: „Vlastně by se dalo říct, že jsme to od nich celé ukradli.“ Obdobně vtipkoval i Hazlewood: „Jackson napsal můj dobrý kamarád Billy Edd Wheeler. A přitom vedle všech těch hloupostí, co jsem já kdy složil, mi bývá právě tahle skvělá písnička připisovaná. To je prima, ne?“ smál se.

    Popravdě se na Jackson v podání Nancy a jejího producenta Hazlewooda zprvu tolik nesázelo. Nancy tehdy získala nabídku, která se neodmítala (a neodmítá dodnes) – nazpívat titulní písničku k nové bondovce. Tehdy ještě hrál agenta 007 Sean Connery, a ačkoliv série de facto teprve začínala, byla zároveň v zenitu popularity. Nicméně přes slušný ohlas skladba k filmu You Only Live Twice (Žiješ jenom dvakrát) neměla až takový žebříčkový ohlas a zastínila ji právě druhá strana singlu s duetem Jackson (žebříčkově to bylo #14 versus #44).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...