Move – Do Ya

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Britská skupina Move si v druhé polovině šedesátých let připsala několik zářezů do britského žebříčku jako Blackberry Way, Fire Brigade nebo Flowers In The Rain. Na počátku sedmdesátých let se postupně začali transformovat do další legendy, skupiny Electric Light Orchestra. Díky tomu najdeme v repertoáru obou skupin skladbu Do Ya.

  Jeff Lynne hrál v 60. letech v několika beatových skupinách, výrazněji na sebe upozornil v již progresivnějších Idle Race a v roce 1970 přijal od kamaráda Roye Wooda místo v Move. Už tehdy měl velké skladatelské a producentské ambice. Poslední singl, který pod hlavičkou Move vyšel, byla v roce 1971 právě jeho skladba Do Ya. Původně se měl jmenovat Look Out Baby There’s A Plane A Comin’ (věta, kterou na konci písně slyšíme zpívat, či spíš křičet Roye Wooda) a všechny nástroje obstarali pouze tři hudebníci: Jeff Lynne (kytara, zpěv), Roy Wood (kytara, baskytara, zpěv) a Bev Bevan (bicí, perkuse). Nicméně v Británii deska zcela propadla. Paradoxně v Americe, kde Move předtím nikdy nebodovali, krátce zasvítila na spodní hranici první stovky.

  V kapele to brzy začalo skřípat, Roy Wood a Jeff Lynne byli příliš silnými osobnostmi a měli přeci jen odlišné hudební cítění. Brzy po vydání prvního alba ELO Roy Wood kapelu opustil. Nová skupina se ovšem rychle zajela a brzy měla velký ohlas. Jeff Lynne měl pocit, že Do Ya v podání Move prošuměla neprávem: „Byla to docela silná píseň, hodně hlasitá, nabušená, hlavně díky kytarám. A nikdo ji neznal, skutečně. V Americe to bylo v žebříčku, ale asi tak na 173. místě nebo tak něco. A mně se vždycky líbila, pořád jsem si říkal, že bych ji měl udělat znovu. Aby si jí lidé všimli.

  Zprvu ji tedy ELO zařadili na koncertní vystoupení a novou nahrávku pořídili v Mnichově během vzniku alba A New World Record v roce 1976. Bubeník Bev Bevan konstatoval, že písničku natočili znovu, aby bylo skutečně jasné, že ji skutečně napsal Jeff Lynne, protože se jich po jednom vystoupení jeden novinář zeptal, co říkají originálu od Todda Rundgrena. Nakonec se Lynne rozhodl novou verzi vydat i jako singl a tentokrát se už hitem stala, zejména ve Spojených státech. „Možná ta nová verze nebyla tak dobrá jako první. Tedy technicky byla lepší, ale přeci jen jí něco chybělo, myslím, že to souviselo se spontánností té první. Což je pochopitelné, druhá verze už byla více konstruovaná, už jsme měli smyčce a tenhle dělal tohle, další hrál tamto, všichni věděli, co dělat, takže už to nebyl… takový rock and roll jako napoprvé. Ale je to dobré, jsem s tím spokojený.“ Když se moderátor radia KLOS zeptal v roce 2001 Jeffa na jeho nejoblíbenější kytarovou píseň (z jeho vlastního repertoáru), vybral právě Do Ya.

  Časopis Rolling Stone vybral Do Ya jako Lynnovu vůbec nejlepší rock and rollovou písničku. Melody Maker ji zase označil za nejlepší skladbu, kterou Lynne přispěl do repertoáru skupiny Move.

  Vedle Move a ELO přezpíval Do Ya zmíněný Rundgren, také Mike Sheridan, Ace Frehley, Jason Falkner nebo ji na předávání muzikálových cen Tony zazpívalo obsazení muzikálu Xanadu (píseň v něm původně měla zaznít). Jako inspiraci pro Change Of Heart ji uvedl Tom Petty a zazněla také v americké reklamě na internetový server pro hledání práce.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...