Moody Blues – Question

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Čtrnáct zlatých nebo platinových desek, přes sedmdesát miliónů prodaných alb, téměř padesátiletá kariéra. To jsou Moody Blues, kteří dodnes také vystupují a nahrávají desky. Od vydání stěžejního hitu jejich kariéry – Nights In White Satin – uběhlo už 45 let, ale finálem jejich koncertů je zpravidla skladba o tři roky mladší, Question.

  V Moody Blues skládali písně všichni členové skupiny, ale nejvýraznější hity jsou spojeny především s Justinem Haywardem, který do kapely přišel v roce 1967 a přinesl právě Nights In White Satin. O tři roky později připravovali své album A Question Of Balance a Hayward byl pod tlakem – kapela čekala, že přinese něco zajímavého, co by se hodilo i na singl, ale Hayward měl rozdělané dvě písně. Jednu rychlou, jednu pomalou, ale ani s jednou nemohl hnout a nahrávací studio už bylo zamluvené na následující den. Teprve cestou do studia ho napadlo, co kdyby oba fragmenty spojil do jedné písně, stačilo upravit tóninu jedné z nich, ve změně tempa problém nebyl, právě naopak. Výsledek pojmenoval nejprve A Question Of Balance, což později zkrátili na Question (ale název alba tak zůstal).

  Textově šlo vlastně o protest song, text písničky byl protiválečný, což v roce 1970 znamenalo na prvním místě proti válce ve Vietnamu. „Proč nikdy nedostanem odpověď, když klepeme na dveře, na tisíce miliónů otázek o nenávisti, smrti a válce…“ Question, stejně jako ostatní skladby na albu, natáčeli Moody Blues bez studiových vymožeností, aby se daly pak lépe a věrněji hrát na koncertech. Dříve naopak používali řadu efektů, zdvojování a vrstvení hlasů, stejně jako dohrávání různých exotických nástrojů, aby udělali nahrávky co nejzajímavější – ale o to hůře se jim pak hráli na koncertech. Proto se na albu A Question Of Balance vrátili ke klasickému natáčení v pěti lidech a reálném čase.

  Singl se v Anglii stal největším hitem, který za Haywardovy éry skupina měla, probojoval se až na druhé místo (na prvním se tehdy držel Norman Greenbaum se Spirit In the Sky střídaný písní k fotbalovému Světovému poháru – Back Home). Stejně dobře se prodávalo i album A Question Of Balance, které se v Anglii usadilo na vrcholu a v Americe na #3 a získalo za prodej zlatou a posléze i platinovou desku.

  Píseň od té doby nikdy nechybí na koncertech Moody Blues a vyšla tak i na všech jejich koncertních albech (A Night At Red Rocks, 1993; Hall Of Fame, 2000; Lovely To See You: Live, 2005; Live At The Isle Of Wight Festival, 2008).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...