Moody Blues – Nights In White Satin

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Moody Blues jsou anglická kapela, která má na svém kontě přes 70 miliónů prodaných desek a 14 platinových a zlatých alb za své LP desky. Byť jejich kariéru odstartoval hit Go Now, jejich nejslavnějším zářezem zůstává píseň Nights In White Satin.

  Moody Blues byli RnB kapela z Birminghamu, která zažila nejprve krátký záblesk slávy  v roce 1964 s hitem Go Now a několika následujícími singly. Poté jejich sláva pomalu vyšuměla. Leaderem skupiny byl tehdy Denny Laine, pozdější pravá ruka Paula McCartneyho ve skupině Wings. Po jeho odchodu se Moodies nějakou dobu hledali, ale vše změnil rok 1967 a rozjezd éry psychedelie…

  Právě v roce 1967  si Moody Blues najala firma Decca, aby odzkoušeli nový nahrávací systém deramic sound a natočili jakousi reprezentativní rockovou verzi Novosvětské symfonie od Antonína Dvořáka. Moodies souhlasili, na projektu začali pracovat, ale brzy s producentem Tonym Clarkem  ve studiu nahrávali raději nové vlastní písničky v tehdy moderním psychedelickém kabátě. Z projektu Dvořáka nakonec zcela sešlo, když kapela nabídla vlastní koncepční album Days Of Future Passed doplněné vehrávkami symfonického orchestru. Finále desky tvořila právě skladba Nights In White Satin, kterou složil kytarista a zpěvák Justin Hayward.

  Sám Hayward podle svých slov Noci v bílém saténu napsal v devatenácti letech pod vlivem rozpadlého vztahu, a to během chvíle v noci ve své posteli (skutečně prý v saténovém povlečení). Nic moc si však od výsledku nesliboval. Když píseň zahrál na kytaru ostatním spoluhráčům v kapele, ani oni nejprve žádný zvláštní potenciál necítili. Potom klávesista Mike Pinder doprovodil Haywarda na melotron, intuitivně zahrál dominantní riff skladby a celá skupina prý v tu chvíli pochopila, jak silnou skladbu drží v ruce.

  Nights In White Satin vyšla na singlu a znovu skupinu proslavila. Ještě několikrát se vrátila do žebříčku i v dalších letech a dodnes tvoří stabilní součást koncertního repertoáru Moody Blues. V roce 1968 dokonce přijeli do Prahy, ale po invazi vojsk Varšavské smlouvy Československo opustili a z chystaného koncertu sešlo, nicméně právě tuto písničku zahráli na Karlově mostě pro krátký promo klip francouzské televize.

  Kapela Nights In White Satin nahrála dokonce ve španělštině,  a převzalo ji několik desítek skupin a zpěváků jako Billie Davis, Eric Burdon, Shadows, Sandra, Nancy Sinatra, Jennifer Rush, James Last nebo Tori Amos. I u nás ji v 60. letech přezpívala Marie Rottrová a později pak Lucie Bílá.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...