Moody Blues – Nights In White Satin

 • Kategorie: Hudební knihovna

  The Moody Blues jsou anglická kapela, která má na svém kontě přes 70 miliónů prodaných desek a 14 platinových a zlatých alb za své LP desky. Dneska si v hudební knihovně přiblížíme jejich nejslavnější píseň Nights In White Satin.

  Moody Blues byli RnB kapela z Birminghamu, která zažila nejprve krátký záblesk slávy s hitem Go Now v roce 1964, ale pak jejich sláva pomalu vyšuměla. Teprve v roce 1967 na sebe znovu upozornili, když si je najala firma Decca, aby odzkoušeli nový nahrávací systém deramic sound a natočili rockovou verzi Dvořákovy Novosvětské symfonie. Z projektu Dvořáka nakonec sešlo, když kapela nabídla vlastní nové písně, které na výsledném albu Days Of Future Passed prokládali nahrávkami klasického orchestru. Finále desky tvořila právě skladba Justina Haywarda Nights In White Satin, která k desce vyšla i na singlu a jak album, tak singl se setkaly s obrovským celosvětovým úspěchem.

  Sám Hayward podle svých slov písničku napsal v 19ti letech pod vlivem rozpadlého vztahu, a to v noci v posteli (skutečně v saténovém povlečení).

  V roce 1968 dokonce Moody Blues přijeli do Prahy, aby zde zahráli, ale po invazi vojsk Varšavské smlouvy ji opustili a z chystaného koncertu sešlo, nicméně právě tuhle písničku zahráli na Karlově mostě pro krátký promo klip.

  Kapela dodnes skladbu hraje na svých koncertech, nahráli ji dokonce ve španělštině,  a převzalo ji několik desítek skupin a zpěváků jako Billie Davis, Eric Burdon, The Shadows, Sandra, Nancy Sinatra, Jennifer Rush, James Last nebo Tori Amos. I u nás ji v 60. letech přezpívala Marie Rottrová a později pak Lucie Bílá.

  Interpret:  The Moody Blues
  Autor: Justin Hayward
  Rok vydání: 1967

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...