Moody Blues – Go Now

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Kapela Moody Blues patří mezi největší hvězdy zejména psychedelického rocku konce 60. let. Zdá se to jako paradox, ale první jedničkový hit skupiny Moody Blues byste na jejich koncertech neslyšeli už více než čtyři desetiletí. Pojďme si jej dnes přiblížit, bluesově laděný valčík Go Now.

    Moody Blues hráli v polovině 60. let rhythm and bluesové písničky, a jelikož si tehdy jako autoři příliš nevěřili, sahali raději pro ozkoušené skladby jiných skladatelů. Konkrétně píseň Go Now nazpívala v Americe černošská zpěvačka Bessie Banks. Produkovali ji slavní skladatelé Jerry Leiber a Mike Stoller, kteří hojně spolupracovali např. s Elvisem Presleym. Nicméně tentokrát zastávali pouze role producentů (a vydavatelů), pro Bessie písničku složil její někdejší manžel Larry Banks. Když vyšla na vinylové desce, zdálo se, že z ní bude veliký hit. Jenomže se vše vyvinulo poněkud jinak.

    Zpěvák a kytarista kapely Moody Blues Denny Laine později vzpomínal, jak na ni přišli, našel ji v jednom vydavatelství, které s písněmi z Ameriky obchodovalo: „Go Now se do Anglie dostala z Ameriky v kufru plném dalších desek. Vybral jsem ji proto, že jsme měli v kapele Mikea Pindera, který hrál na piáno. A to byl přesně ten důvod, proč jsme ji udělali, kvůli tomu piánu.“ Skupinu tehdy nikdo neznal, jejich první singl Lose Your Money zcela propadl, zato Go Now byla trefa do černého, která v žebříčcích rychle letěla vzhůru. Ovšem ke značné nelibosti původní interpretky Bessie Banks: „Go Now byla vybraná jako Hit týdne na stanici W.I.N.S., což znamenalo, že ji hráli v hlavním čase sedm dní za sebou. Uběhly čtyři dny a já byla opravdu nadšená. Když ji pustili pátý den, myslela jsem si zprvu, že jsem to já, ale nebyla jsem! Na konci řekl moderátor: ‚Moody Blues vám zpívali Go Now’.  A byla jsem mimo. Nastala britská invaze do Ameriky a také konec Bessie Banks.

    A byl z toho skutečně velký úspěch pro Moody Blues – např. hit #1 v Británii a #10 v Americe. Nicméně v repertoáru kapely dlouho nezůstal. Další singly na úspěch navázaly jen vlažně a v roce 1966 leader skupiny Denny Laine kapelu opustil. Nová sestava výrazně posunula svůj styl k psychedelii a Go Now se do repertoáru rázem vůbec nehodila. Vystřídal ji brzy jiný hit – Nights In White Satin, který dodnes zvuk skupiny vystihuje nejlépe.  Denny Laine ale skladbu hrál i v dalších letech, dokonce i na koncertech skupiny Wings, kde se stal pravou rukou Paula McCartneyho (její nahrávka vyšla i na albu Wings Over America). Mezi další, kdo skladbu nazpívali, patří Ozzy Osbourne, Simply Red nebo David Cassidy.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...