Monty Python – Always Look On The Bright Side Of Life

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Dnes se zastavíme u kultovní skupiny herců vystupujících pod jménem Monty Pythonův Létající cirkus. Ačkoliv muzika byla pouze vedlejším produktem jejich televizních skečů a celovečerních filmů, jedna z písniček ční nad ostatní a připisuje si onen hitový status – Always Look On The Bright Side Of Life.

  Vždycky ber život z té lepší stránky“ vznikla pro film Život Briana. Původně měla mít více vážný charakter, ale když ji členové skupiny začali zkoušet, brzy dostala klasicky „pythonovskou“ dávku humoru. Jejím autorem (a hlavním zpěvákem) byl Eric Idle a složil ji tak trochu jako parodii na tehdy velmi populární dojáky z disneyovek. Ve filmu zazní při závěrečné scéně, kdy je hlavní postava filmu Brian (hraný Grahamem Chapmanem) nespravedlivě ukřižován (celý film je postavený na příběhu Briana Cohena, který je omylem považován za nového Spasitele, ovšem podaný s humornou parodistickou nadsázkou, čímž skupina rozzlobila řadu konzervativních křesťanů). Když Brian zjistí, že má na kříži zemřít, další z odsouzených (Eric Idle) mu zcela vážně začne vysvětlovat, že se na to musí zkrátka dívat z té lepší stránky… a následuje písnička, která film uzavře.

  Písnička se brzy stala nesmírně populární, a to jak v situacích ironických, tak i vážných, protože když si odmyslíme vtip, text je vlastně velmi optimistickým pohledem na svět. Díky tomu mohlo dojít i k situaci jako v roce 1982. Tehdy během tzv. Falklandské války byla potopena britská válečná loď Sheffield. Než se potopila po útoku argentinských vojáků, celá její posádka zpívala sborem právě Always Look On The Bright Side Of Life. Když o pár dní později Argentina potopila i další loď Coventry, i její námořníci zpívali tuto písničku. V roce 2007 si ji zase zazpívaly (v rámci rekordu společného zpěvu) čtyři tisíce lidí na londýnském Trafalgar Square.

  Když v roce 1989 zemřel jeden z členů skupiny Graham Chapman, zúčastnili se všichni jeho kolegové zádušní mše. Nakonec sborově zazpívali opět tuto písničku. Ostatně v roce 2005 byla společností Music Choice označena za třetí nejčastěji hranou píseň na pohřbech. Na počátku 90. let dostala novou krev do žil, když si zvykli ji zpívat fanoušci fotbalového týmu Sheffield Wednesday. Znovu začala rotovat v rádiích a vyšla také znovu na desce, přičemž zabodovala v Top 10. Eric Idle ji díky tomu v patřičně ztřeštěné verzi zazpíval v populární televizní show Top Of The Pops. Vzápětí do hitparád poslali předělávku herci ze seriálu Coronation Street a souběžně také Tenor Fly.

  Eric Idle dodnes písničku čas od času oživí, vždy s notnou dávkou legrace. Zpíval ji tak např. na oslavách šedesátin prince Charlese, či na uzavíracím ceremoniálu olympijských her v Londýně 2012. Jack Nicholson si kousek zazpíval ve filmu Lepší už to nebude, přičemž ji pro film nahrál i Art Garfunkel, i když si netroufl na verš: „Life’s a piece of shit“ (doslova „Život stojí za hov*o“). Nahradil jej jemnějším „Life’s a counterfeit“ tedy volně „Život je na nic.“ Další předělávky udělali také Green Day nebo Harry Nilsson.

  Film Život Briana málem Monty Pythoni nedokončili, když doslova ze dne na den ze hry vycouval hlavní sponzor, koncern EMI. Tehdy se ale za ně postavil George Harrison, zastavil vlastní dům a investoval do filmu tři milióny liber. Eric Idle později komentoval tuto záchranu slovy, že si George koupil ten nejdražší lístek do kina na světě. A to prý jen proto, že zkrátka „chtěl ten film vidět.“


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...