Monkees – (Theme From) The Monkees

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Kapela Monkees byla na jednu stranu milovaná tisícovkami mladých dívek, na druhé straně se na ni hudební kritikové dívali poněkud svrchu, protože nebylo tajemstvím, že vznikla uměle a že se původně muzikanti ani nedoprovázeli na nástroje. Jejich písničky ale dodnes znějí ze všemožných světových rádií.

  Problém byl v tom, že skupina vznikla nejdříve na papíře, američtí producenti vymysleli ztřeštěný televizní seriál, ve kterém bude hrát mladá kapela 4 mladíků (3 Američané a jeden Brit, aby si na své přišli fandové britských kapel), a budou v něm zpívat písničky, které jim napíší profesionální skladatelé a nahrají studioví hudebníci. Mladíci budou jen zpívat. Proběhl konkurs, skupina vznikla, seriál se začal točit a výsledek předčil veškeré očekávání, čtyři mladíci (Micky Dolenz, Michael Nesmith, Peter Tork a Davy Jones) si okamžitě podmanili všechny, seriál lámal rekordy ve sledovanosti, první singl Last Train To Clarksville vyletěl na první místa žebříčků a Amerika mluvila o nových Beatles.

  Sami Monkees ale – naštěstí – brzy zjistili, že mají vyšší ambice, než být jen loutkami producentů. Rozhodli, kdo na co bude hrát, a naučili se doprovázet sami, vyjeli na turné po Americe, pak do Evropy, seznámili se s Beatles i dalšími prvotřídními hudebníky a začali pronikat do skutečné muziky, postupně začali prosazovat vlastní písničky na úkor těch předkládaných. Ze seriálu postoupili do filmu a natočili psychedelický snímek Head. Ale postupně jejich sláva začala opadat, singly klesaly z prvních míst do první dvacítky, pak stovky a po čtyřech letech kapela prakticky zmizela.

  Dodnes se o nich mluví spíše s despektem jako o produktu hudebního a filmového businessu než o skutečné kapele, ale jedno je jisté – zůstala po nich spousta skvělé muziky.  Dnes v hudební knihovně připomeneme píseň, která byla znělkou jejich televizního seriálu a také úvodní písničkou jejich pětinásobně platinové první desky, jmenovala se (Theme From) The Monkees. Napsali ji Tommy Boyce a Bobby Hart, v Americe na singlu nevyšla, tudíž se nemohla stát žebříčkovým hitem, ale např. v Austrálii vyšla a bodovala vysoko v tamním žebříčku. Dodnes zůstává jednou z jejich nejznámějších písniček a hrají ji i na občasných koncertech obnovené skupiny.

  Interpret: The Monkees
  Autoři: Tommy Boyce a Bobby Hart
  Rok vydání: 1966

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...