Monkees – Last Train To Clarksville

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Start skupiny Monkees v roce 1966 byla v USA doslova hudební událost roku. Kapela, která vznikla na konkurs po inzerátu v novinách, si okamžitě podmanila Ameriku a jejich první singl ovládl všechny hitparády. Zrodil se tak nový fenomén.

  Oním singlem byla písnička Last Train To Clarksville. Na zakázku ji pro startující televizní seriál Monkees napsali skladatelé, hudebníci a producenti Tommy Boyce a Bobby Hart, kteří už měli několik zářezů v hitparádách díky písničkám, které napsali pro Fatse Domina, Chubbyho Checkera nebo kapelu Jay & The Americans. U Monkees dostali speciálně velký prostor, tvůrčí dohled hned nad jejich prvním albem, které napsali, produkovali a z části také osobně nahráli (Monkees tehdy ještě pouze zpívali vokály, což jim kritikové dodnes vyčítají, ačkoliv to v té době byla při studiovém nahrávání zcela běžná praxe). Pro Last Train To Clarksville autory prý inspirovala Paperback Writer od Beatles, ale schválně namísto oblíbeného beatlesovského „yeah yeah“ použili opak „oh no no no“)

  Téma písničky bylo v době vietnamského konfliktu více než aktuální. Muž volá své milé a prosí ji, aby za ním přijela posledním vlakem do Clarksville, protože ráno bude muset on odjet svým vlakem a neví, jestli se vrátí. V textu to není explicitně řečeno, aby nahrávka vůbec mohla v tehdejší politické situaci vyjít, ale je jasné, že muž musí narukovat do Vietnamu (armáda poněkud absurdně později dokonce písničku použila v krátkém propagačním filmu).

  Ačkoliv město Clarksville skutečně je v Americe, v Tennessee, Bobby Hart si tohle prý vymyslel podle názvu městečka Clarkdale v Arizoně, kam občas jezdil.  Hrou náhod skutečný Clarksville je nedaleko americké vojenské základny, což neplánovaně ještě podtrhlo význam písničky.

  Žebříčkovou jedničku do svého repertoáru postupně převzala řada hudebníků, namátkou: The Shadows, Michael Jackson nebo černošský vokální kvartet The Four Tops

  Interpret: The Monkees
  Autoři: Tommy Boyce / Bobby  Hart
  Rok vydání: 1966

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...