Monkees – Daydream Believer

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Není tajemstvím, že kapela Monkees vznikla na objednávku producentů, kteří sháněli skupinu, jež by zároveň hrála v televizním „hudebním večerníčku“ a také tam zpívala nové písně. Byl vypsán konkurs a světu se představili – Monkees. A za chvíli je skutečně znal celý svět, protože jakkoliv vznikli uměle, chemie mezi nimi a publikem fungovala.

    Písničku Daydream Believer napsal John Stewart, jeden ze členů vokální skupiny Kingston Trio, kterou ale ve stejné době opustil. Měl tedy silnou písničku, ale neměl skupinu, která by ji zpívala. A tak ji nabízel dál a uspěl právě u managementu Monkees. Zpěvák Davy Jones si s ní sice zprvu jistý nebyl, ale přesto se do ní pustili během natáčení alba Pisces, Aquarius, Capricorn & Jones Ltd. (1967), zatímco v žebříčcích bodoval jejich hit Pleasant Valley Sunday. Nakonec se Daydream Believer na LP nedostala, ale kapela v její potenciál uvěřila a vsadila na ni jako na další doprovodný singl alba.

    V době nahrávání písně už navíc členové kapely nebyli jen loutkami producentů, naučili se sami hrát a na natáčení hitu se podíleli i jako muzikanti (dříve to za ně obstarávali najatí studioví hudebníci). Zbývá snad jen dodat, že hned po vydání z toho byl jeden z jejich nejúspěšnějších singlů, celosvětový hit, který vystřelil až na vrchol amerického Billboardu (odtud jej později odsunuli Beatles s Hello Goodbye).

    V roce 1979 Daydream Believer do žebříčků vrátila ještě kanadská zpěvačka Anne Murray. A v roce 1986, když Monkees nachystali svůj comeback, se píseň znovu do žebříčků vrátila i v jejich podání.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...