Middle Of The Road – Chirpy Chirpy Cheep Cheep

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina Middle of The Road zazářila na poměrně krátkou dobu, ale stihla za pár let poslat do celé Evropy tolik hitů, že zpěvačka Sally Carr a bubeník Ken Andrew je dodnes s novými spoluhráči vozí právě po celém kontinentu. Odstartovala to bubblegumová písnička Chirpy Chirpy Cheep Cheep.

  Tu napsal anglický muzikant Harold „Lally“ Stott a sám s ní měl slušný ohlas v některých zemích (hitem se stala např. v Itálii, Francii nebo Austrálii). Stott rozhodně měl cit na popové melodie, je spoluautorem i dalších hitů Middle Of The Road jako Sacramento nebo Tweedle Dee, Tweedle Dum a jeho písně nahrál třeba i Engelbert Humperdinck nebo Jerry Reid. Bohužel zemřel při motocyklové nehodě v roce 1977.

  Middle Of The Road natočili Chirpy Chirpy Cheep Cheep jako svůj úplně první singl téměř souběžně s originální verzí, když jim ji nabídl management firmy Philips zastupující i Stotta. Kapela tehdy pracovala v Itálii, kde se originální verze výborně chytla. Nicméně zároveň vyšla ještě v podání další skupiny, do té doby neznámé sourozenecká dvojice Mac and Katie Kissoon. Byl z toho žebříčkový souboj, z něhož nakonec jako vítězové vyšli právě Middle Of The Road, kteří písničku protlačili až na vrchol britského žebříčku, kde se držela pět týdnů. Nemalou zásluhu na tom měl i fakt, že ji na BBC Radio 1 často hrál slavný DJ Tony Blackburn, někdejší hvězda pirátských stanic Radio Caroline a Radio London (který inspiroval i jednu z postav filmového hitu Piráti na vlnách).

  Přitom kapele se do nahrávání popového bubblegumu zpočátku vůbec nechtělo, zaměřovala se spíš na latinskoamerickou muziku (do té doby si také říkali Los Caracas), bubeník Andrews později konstatoval: „Byli jsme tak znechucení představou, že to máme natočit, asi jako spousta lidí potom představou, že by si desku koupili. Ale na konci dne už se nám líbila.“ A zamilovalo si ji minimálně 10 miliónů lidí, kteří si po celém světě singl koupili. Dokonce byla posléze přezpívána různými hudebníky do jazyků všech možných zemí (vedle němčiny nebo španělštiny nevyjímaje ani katalánštinu, vietnamštinu nebo korejštinu). Kapela s ní také hned vystoupila v populárním programu Top Of The Pops. Andrews: „Byli jsme velmi úspěšní v Evropě, ale tohle byla pro nás první velká TV show a byli jsme z toho dost nervózní. Přeci jen to bylo poprvé před našimi lidmi, v naší zemi a ještě v tak sledované show. Ale sedět ve studiu Top Of The Pops, zatímco Chirpy byla vytipovaná jako #1 hit, to je moment, na který nezapomenu. OK, nebyla to zrovna nejintelektuálnější písniček na světě, ale stala se z ní jedna z nejpopulárnějších.

  Ošklivou shodou náhod zemřel stejným způsobem jako autor písně i dvacetiletý syn zpěvačky Sally Carr, v roce 2001 se mu osudnou stala jím nezaviněná motocyklová nehoda. Ale zatímco po smrti své matky v 70. letech prý Sally nebyla schopná zpívat verše: „Kam zmizela tvá máma, vzbudila jsem se a byla pryč,“ po smrti syna jí prý práce a optimistická muzika kapely dodávaly energii a pomáhaly alespoň na chvíli zapomenout na tragédii.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...