Melanie – Lay Down (Candles In The Rain)

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Asi nebylo velkým překvapením, když se rozhodla zpěvačka jménem Melanie Anne Safka-Schekeryk zkrátit si umělecké jméno na familiérnější Melanie. Krásnou rodačku z New Yorku si dnes připomeneme skrze její píseň Lay Down (Candles In The Rain).

  Melanie vyrostla v New Yorku, svůj pěvecký debut si odbyla už ve čtyřech letech v rozhlasové show Žít jako milionář. Rodiče ji posléze na umělecké dráze podporovali a nechali ji vystudovat americkou akademii AADA (obdobu naší DAMU). Úspěch na ni čekal nejprve v Evropě, první hity měla ve Francii (Bobo’s Party) a Holandsku (Beautiful People).

  V roce 1969 ji sice ještě v Americe nikdo neznal, ale přesto získala možnost zazpívat na slavném festivalu ve Woodstocku. Melanie byla „ubytovaná“ v malém stanu, kde čekala, až na ni v noci přijde řada, později vzpomínala na milé gesto, když jí tam tehdy nepoměrně slavnější Joan Baez poslala hrnek s horkým čajem, aby se zahřála. Když šla konečně zpívat svou písničku Beautiful People, musela se prý prokázat řidičským průkazem, že není jen fanynka, která se chce dostat na pódium. Navíc pršelo a někoho napadlo říct do mikrofonu, že když všichni zapálí svíčky nebo zapalovače, že to možná déšť zažene. Před Melanií se rázem rozsvítily tisíce plamínků a právě to ji posléze inspirovalo k napsání písně Lay Down (Candles In The Rain). Traduje se, že to bylo poprvé, co se tento později tak častý zvyk publika, spontánně udál.

  A inspirace se vyplatila, z písně se stal celosvětový hit, např. v americkém žebříčku Cash Box to dotáhl na 3. místo a držel se v něm plných 17 týdnů. Miliónový prodej desky podpořil její slávu a Melanie byla vzápětí vyhlášena zpěvačkou roku časopisy Billboard, Melody Maker, Cashbox, Record World a Bravo.

  Melanie k Woodstocku později řekla: „Říkalo se tomu festival, ale byla to spíš taková špatně naplánovaná pouť. Ale přesto to byla krásná ukázka spříznění dobrých duší, spojení míru, lásky a dobré vůle. Já šla na jeviště jako naprostý nikdo, zpěvačka s jednou písničkou v jednom místním rádiu a odcházela jsem z něj jako celebrita.“

  Sborový zpěv na nahrávce obstarala skupina Edwin Hawkins Singers, která se předtím celosvětově proslavila gospelem Oh Happy Day. Lay Down vzápětí za svou vzali účastníci demonstrací proti válce ve Vietnamu (jedním z významů spojení „lay down“ je také „složit zbraně“) a později ji přezpívala např. rocková skupina Mott The Hoople, stejně jako Meredith Brooks nebo Max Sharam.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...