Matthews’ Southern Comfort – Woodstock

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Festival ve Woodstocku, to je dnes už legendární, doslova kultovní akce, na kterou se mnohokrát s různými úspěchy snažily navázat i další festivaly. S odstupem času zůstává právě Woodstock symbolem éry hippies a končících šedesátých let. Připomeneme si dnes píseň přímo tento festival oslavující.

    Vznik písničky Woodstock je poněkud paradoxní, napsala ji totiž Joni Mitchell. Paradoxní je to, že ona sama na festivalu vůbec nebyla, protože se jí vystoupení krylo s televizní show Dicka Cavetta a manažer ji přesvědčil, že to je pro její kariéru důležitější. Její tehdejší přítel Graham Nash (z Crosby, Stills And Nash) jí ale o festivalu nadšeně vyprávěl, a když potom viděla reportáže v televizi, sedla si v New Yorku v hotelovém pokoji a zklamaná z toho, že tam nemůže být, na jeden zátah písničku složila. Nashův kolega David Crosby později konstatoval, že Joni vystihla podstatu celého festivalu mnohem lépe než většina těch, kteří tam skutečně byli.

    Joni Mitchell skladbu zařadila na své LP Ladies Of The Canyon, ale víc ji proslavil právě její partner Nash se svými kolegy Crosbym, Stillsem a Youngem. V Británii pak měla největší ohlas verze natočená anglickou skupinou Matthews’ Southern Comfort. Tu vedl Ian Matthews a vyrostla z jeho předešlé kapely Fairport Convention. MSC nahráli dvě ceněná alba, ale na singlovém trhu neměli takový ohlas – s výjimkou právě předělávky písně Woodstock, která vyletěla do čela britského žebříčku, odkud odstrčila Band Of Gold (zpěvačky a herečky Fredy Payne) a držela se tam po tři týdny, než ustoupila poslednímu singlu Jimiho Hendrixe (Voodoo Child).

    Skladbu nakonec převzala i kapela America, také sám uznávaný skladatel Richard Thompson a kupříkladu Led Zeppelin zařadili její fragment do svých koncertních podání písně Dazed And Confused.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...